NATURA

obsah ročníku 1995

(c) Intellectronics, 1997


01/95

* Dalimilova kronika. Autorka: Lenka Ládková. Česká rýmovaná kronika tak řečeného Dalimila. Historická studie.

* Židé v českých zemích. Zpracoval: Jiří Svršek. Židovské osídlení v českých zemích od 10.století. Přehled.

* Atentát na Hitlera. Zpracoval: Jiří Svršek. Neúspěšný atentát na Adolfa Hitlera 20.července 1943 v rámci tajné operace Valkýra.

* Invaze spojenců v Normandii. Zpracoval: Jiří Svršek. Ofenzíva spojeneckých vojsk v Normandii 6.června 1944.

* Joy Adamsonová. Zpracoval: Jiří Svršek. Stručný životopis "matky lvů" Joy Adamsonové, autorka knih o lvici Else, a dalších knih.

* Vznik a vývoj vesmíru, 4. Zpracoval: Jiří Svršek. Černé díry nejsou úplně černé. Pohled do moderní kosmologie podle knihy Stephena Hawkinga Stručná historie času.

* Teorie elementárních částic, 2. Zpracoval: Jiří Svršek. Vlastnosti hmoty. Kácení model. Problematika atomu. Dualita elektronu a kvantová mechanika. Vznik teorie atomu. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Citáty a úvahy slavných. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák.  Citáty slavných osobností: O zvířatech, O vědě.

* Recenze: Clifford D.Simak: Město. Zpracoval: Jiří Svršek. Recenze románu Clifforda D.Simaka "Město" s krátkou ukázkou.

* Zelená smrt, 4. Sci-fi román na pokračování autorů Theodora L.Thomase a Kate Wilhelmové.

* Příloha: Stručná astronomická ročenka pro rok 1995. Zpracovali: Jiří Svršek, David Kozák pomocí programu AstroLab. Astronomický kalendář (Slunce, Měsíc), zatmění Slunce, Měsíce, efemeridy planet, apsidy planet, fyzikální údaje o planetách. Článek podstatně zkrácen pro neaktuálnost údajů. Ponechány pouze základní informace a slovníček výrazů.


02/95

* Asertivita, aneb jak vyjít s druhými lidmi, nikoli jak je porazit. Zpracoval: David Kozák. Co je to asertivita, asertivní chování, názory druhé strany.

* Elias Lennrot a Kalevala. Autor: Václav "Fred" Chvátal. Kalevala - dílo finského autora sesbírané z run.

* George Gamow. Zpracoval: Jiří Svršek. Životopis amerického astrofyzika, popularizátora moderní fyziky a vědy vůbec svými příběhy pana Tompkinse.

* Malá tajemství evoluce: Dokonalost a nedokonalost. Zpracoval: Jiří svršek podle knihy Stephena Jaye Goulda Pandin palec, která vznikla z jednotlivých esejů o evoluční teorii. Vyběr názorů a myšlenek z esejů "Pandin palec", "Nesmyslná znamení historie?" a"Tuplovaná nesnáz".

* Vznik a vývoj vesmíru, 5. Zpracoval: Jiří Svršek. Vznik a osud vesmíru. Pohled do moderní kosmologie podle knihy Stephena Hawkinga Stručná historie času.

* Teorie elementárních částic, 3. Zpracoval: Jiří Svršek. Foton. Trhliny v teoriích. Rozpad neutronu, rozpad beta a neutrino. Stabilita jader atomů, mezony. Pozitron. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Recenze: Ray Bradbury: Sloup ohně a jiné příběhy. Zpracoval: Jiří Svršek. Krátká ukázka z povídky "Elektrárna".

* Zelená smrt, 5. Sci-fi román na pokračování autorů Theodora L.Thomase a Kate Wilhelmové.


03/95

* Odhalení záhady "ShadowHawk". Poskytl: Lukáš Pech. Odhalení nebezpečného hackera. Jsou počítačové a telefonní systémy bezpečné?

* Současná frazeologie. Zpracovala: Lenka Ládková. Jaká je současná mluva? Jazykovědná studie.

* Vesmír jako hologram. Překlad a komentář: Jiří Svršek. Hypotéza holografického paradigmatu jako teorie vesmíru. Mozek jako hologram? Paradox kvantové mechaniky.

* Vznik a vývoj vesmíru, 6. Zpracoval: Jiří Svršek. Šipka času. Sjednocení fyziky. Pohled do moderní kosmologie podle knihy Stephena Hawkinga Stručná historie času.

* Teorie elementárních částic, 4. Zpracoval: Jiří Svršek. Klidová energie. Spin. Počet kvantových stavů. Subnukleární částice. Hadrony. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Citáty a úvahy antických filozofů, 1. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O životě. O člověku. O věcech. O myšlení a slovu. O poznání a vědě. O pravdě a lži.

* Recenze: John Varley: Press Enter. Zpracoval: Jiří Svršek. Ukázka z povídky "Překupník".

* Zelená smrt, 6. Sci-fi román na pokračování autorů Theodora L.Thomase a Kate Wilhelmové.


04/95

* Přehled hodností SS. Zpracoval: Jiří Svršek. Vznik organizace SS a přehled hodností.

* K vývoji českého pravopisu, 1. Zpracovali: Jiří Svršek, Lenka Ládková. Vývoj českého pravopisu. Důvody vydání nových Pravidel českého pravopisu.

* Malá tajemství evoluce: Jak to viděl Darwin. Zpracoval: Jiří svršek podle knihy Stephena Jaye Goulda Pandin palec, která vznikla z jednotlivých esejů o evoluční teorii- Vyběr názorů a myšlenek z esejů "Darwin versus Wallace", "Darwinova střední cesta", "Smrt před zrozením, anebo roztočovo 'Propusť mě, pane'...", "Jak k tomu ten Lamarck přijde", "Starostlivé skupiny a sobecké geny".

* Vznik a vývoj vesmíru, 7. Zpracoval: Jiří Svršek. Závěr. Dodatky (klasifikace elementárních částic, kvarky, unifikační teorie, inflační teorie vesmíru, teorie stringů). Pohled do moderní kosmologie podle knihy Stephena Hawkinga Stručná historie času.

* Teorie elementárních částic, 5. Zpracoval: Jiří Svršek. Rezonance. Foton. Leptony. Obecně o rozpadu částic. Dva druhy leptonů. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Recenze: Roger Zelazny: Vládci stínů. Zpracoval: Jiří Svršek- Kniha ze série "Amber", za níž Roger Zelazny obdržel prestižní ceny Hugo Award a Nebula Award.


05/95

* K vývoji českého pravopisu, 2. Zpracovali: Jiří Svršek, Lenka Ládková. Vývoj českého pravopisu. Důvody vydání nových Pravidel českého pravopisu.

* Malá tajemství evoluce: Evoluce člověka. zpracoval: Jiří svršek podle knihy Stephena Jaye Goulda Pandin palec, která vznikla z jednotlivých esejů o evoluční teorii. Vyběr názorů a myšlenek z esejů "Biologický hold myšáku Mickeymu", "Náš nejpamátnější krok", "Vprostřed života".- Poznámky podle doslovu akademika Vladimíra Pokorného.

* Fotografie astronomických objektů na BBS Intellectronics Board Tachov, 1. Autor: Jiří Svršek. Úvodní poznámky. Planety: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto. Komety.

* Teorie elementárních částic, 6. Zpracoval: Jiří Svršek. Zákony zachování. Kalibrační symetrie. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Citáty a úvahy antických filozofů, 2. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O kráse a umění. O ctnosti a nectnosti. O vině a trestu. O slávě a haně.


06/95

* Kozina a Lomikar, pověst a skutečnost. Autorka: Lenka Ládková. Historická sonda do života Chodů.

* Malá tajemství evoluce: Evoluční změny. Zpracoval: Jiří svršek podle knihy Stephena Jaye Goulda Pandin palec, která vznikla z jednotlivých esejů o evoluční teorii- Vyběr názorů a myšlenek z esejů "Přerušovaný charakter evolučních změn", "Návrat slibné zrůdy", "Slavný spor o prazvláštní krajinu s kanály", "Pišťucha je pišťucha".

* Fotografie astronomických objektů na BBS Intellectronics Board Tachov, 2. Autor: Jiří Svršek. Slunce. Astrofyzika hvězdných objektů: Tepelné záření hvězd. Magnitudy, hvězdné velikosti. Spektrální třídy hvězd. Galaxie: Jádro Galaxie. Spirální ramena Galaxie. Hvězdokupy: Hvězdné asociace. Otevřené hvězdokupy. Kulové hvězdokupy. Mlhoviny: Planetární mlhoviny. Difusní emisní mlhoviny. Difusní reflexní mlhoviny. Klasifikace galaxií. Místní kupa galaxií.

* Teorie elementárních částic, 7. Zpracoval: Jiří Svršek. Podivnost částic. Invariance vůči zrcadlení. Nábojová invariance. Mezony. Časová inverze. Oscilace a regenerace neutrálních kaonů. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Recenze: George R.R.Martin: Písečníci. zpracoval: Jiří Svršek. Ukázka z povídky Písečníci stejnojmenné sbírky povídek.

* Citáty a úvahy antických filozofů, 3. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O štěstí a neštěstí. O přátelství a nepřátelství. O lásce a nenávisti.

* Příloha: Popis některých astronomických objektů, seznam fotografií na BBS Intellectronics. Zpracoval: Jiří Svršek- Seznam a popis některých astronomických objektů. Článek pro uživatele sítě Internet vypuštěn.


07/95

* Žena ve společnosti: starověká Čína. Autorka: Lenka Ládková. Postavení ženy ve starověké Číně

* Richard I. Lví Srdce. Autorka: Lenka Ládková. Životopis krále Richarda I. (8.9. 1157 - 6.4. 1199).

* West Side Story. Zpracoval: Jiří Svršek. Historie natáčení filmu West Side Story společnosti United Artists s vynikající hudbou Leonarda Bernsteina.

* Kosmologie nebo stvoření. Zpracoval: Jiří Svršek. Inflační teorie vesmíru. Kosmologie a víra v Boha. Stvoření a filozofie. Poznámkou doplnil Jiří Svršek.

* Malá tajemství evoluce: Počátky života. Zpracoval: Jiří svršek podle knihy Stephena Jaye Goulda Pandin palec, která vznikla z jednotlivých esejů o evoluční teorii. Vyběr názorů a myšlenek z esejů "Časný počátek", "Ten starý blázen Randolph Kirkpatrick", "Bathybius a eozoon", "Odpovídáme buňce mořské houby". Přílohy: Vznik mnohobuněčných živočichů. Poznámky z teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Aminokyseliny, DNA, genetický kód, bílkoviny.

* Teorie elementárních částic, 8. Zpracoval: Jiří Svršek. Neutrina a slabá interakce. Intermediální bosony. Neutrální proudy. Tauonové leptony. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Recenze: Robert A. Heinlein: Sirotci oblohy. zpracoval: Jiří Svršek. Krátká ukázka z románu "Sirotci oblohy".

* Citáty a úvahy antických filozofů, 4. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O muži a ženě. O rodičích a dětech. O mládí a stáří.


08/95

* Paul Simon a Arthur Garfunkel. Zpracoval: Jiří Svršek, materiály zapůjčil: Miloš Pokorný. Životní pouť dvojice zpěváků, jejichž hudba a texty pohladí na duši a přiměje k zamyšlení nad životem.

* Recenze: Robert Fulghum. Zpracoval: Jiří Svršek. Lidový filozof, který přemýšlí o nejobyčejnějších věcech a otevřeně se ve svých úvahách, zamyšleních a postřezích z běžného života vyjadřuje k nám samotným.

* Recenze: James Herriot: Když se zvěrolékař ožení. Zpracoval: Jiří Svršek. Humorné i vážnější příběhy z veterinární praxe, jejichž autorem je člověk vášnivě oddaný svému povolání a který v každé povídce vyjadřuje hlubokou úctu ke všemu živému.

* Série článků z "Physics New Update". Přeložil: Jiří Svršek, články poskytl Radoslav Křehlík. Teplota v Arktidě. Zobrazování pomocí svazků atomů. Infračervené pozadí vesmíru. Měření hmotnosti bosonu W. Kosmické záření a záření gama. Voda na Slunci. Modré světlo plošně vyzařujícího laseru.

* Teorie elementárních částic, 9. Zpracoval: Jiří Svršek. Leptony a kvarky: Uspořádání hadronů. Vyšší symetrie a kvarky. Nová rezonance a čtvrtý kvark. Jednotná teorie leptonů a kvarků. Poznámka: Myšlenková úvaha o principu neurčitosti. Pohled do moderní teorie elementárních částic a kvantové mechaniky podle knihy Jana Fischera Průhledy do mikrokosmu.

* Citáty a úvahy antických filozofů, 5. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O rozumu a chybování. O práci a zahálce. O bohatství a chudobě.

* Příloha: Kdo jsou Svědkové Jehovovi? Podle článků AWAKEN, jejichž producentem je Vince Banial, přeložil, zkrátil a upravil Jiří Svršek. Proč mají být lidé informování o Strážní věži a jejím učení? Jaké je učení Svědků Jehovových.


09/95

* Němci v českém tisku od září 1938 do března 1939. Autorka: Lenka Ládková. Názory a reakce českého tisku na hitlerovské Německo, Němce a vztahy s nimi.

* Něco málo o hypnóze. Autorka: Růžena Augustinová. Stručný přehled dějin hypnózy od starověku přes období křesťanství do dneška. Mýty a skutečnosti o hypnóze.

* Molekulární biologie, 1. Zpracoval: Jiří Svršek podle knihy Haralda Jockusche "Kód života". Zásadní objevy vedoucí ke vzniku biochemie. Vztah biologie k fyzice a chemii. Organické molekuly a jejich modely. Stavební látky živých organismů. Přílohy: názvosloví organických sloučenin, aminokyseliny, bílkoviny, glycidy, lipidy.

* Recenze: Michael Jackson: Ale srdce řeklo ne. Zpracovala: Růžena Augustinová. Slavný zpěvák Michael Jackson tak, jak ho neznáme.

* Citáty a úvahy antických filozofů, 6. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O domovu a vlasti. O jedinci a společnosti. O moci a vládě.

* Příloha: Matematické texty na BBS Intellectronics Board. Autor: Jiří Svršek. Přehled matematických a fyzikálních textů dostupných na BBS Intellectronics Board v Tachově. Článek vypuštěn. Aktuální verze je publikována v časopise Natura 11/97.


10/95

* Mluva v tachovském regionu. Autorka: Lenka Ládková. Analýza jazykových zvláštností mluvy v tachovském regionu. Ukázka metod analýzy a výzkumu současného jazyka.

* Pohlednice z Japonska. Zpracovala: Hana Mošanská. Sonda do dějin Japonska, kulturní tradice a některé postřehy ze současnosti.

* Konstrukce logických argumentů. Přeložil a zpracoval: Jiří Svršek, materiál poskytl: Jiří Naxera. Jak se tvoří logické argumenty? Nesprávné argumentace a chybné závěry. Článek doplněn a upraven.

* Molekulární biologie, 2. zpracoval: Jiří Svršek. Laboratorní metody molekulární biologie. Příloha: purinové a pyrimidinové báze, nukleové kyseliny.

* Recenze: Jarmila Loukotková: Není římského lidu. Autor: Jan Řehák. Umělecký pohled do starověkého Říma v letech 58 až 68 n.l.

* Recenze: Ludvík Souček: Hippokratův slib. Zpracoval: Jiří Svršek. Recenze sbírky povídek Ludvíka Součka z roku 1985.

* Citáty a úvahy antických filozofů, 7. Shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O zákonu a spravedlivosti, O míru a válce, O bozích a náboženství, O jistotě a nejistotě.


11/95

* Jak na prezentaci. Zpracoval: David Kozák. Jak připravit dobrou firemní prezentaci.

* Živé slidy. Zpracoval: David Kozák. Dynamická hlediska počítačové firemní prezentace.

* Spánek a co o něm víme. Autorka: Růžena Augustinová. Podzimní zamyšlení nad spánkem, sněním a přírodou kolem nás.

* Tachovská mohyla obětí pochodů smrti. Zpracoval: Jiří Svršek. Stručná historie vzniku památníku obětem fašismu.

* Nejstarší historie západočeského regionu. Zpracovala: Lenka Ládková. Západočeský region v mladší době kamenné, v době bronzové, době železné, v době římské, Slované v západočeském regionu, vznik a počátky českého státu.

* Realita a moderní fyzika. Zpracoval: Jiří Svršek. Filozofická úvaha o vztazích reality a moderní fyziky.

* Molekulární biologie, 3. Zpracoval: Jiří Svršek. Baktérie a viry. Studium životních pochodů. Moderní genetika. Příloha: porfyriny, hemoglobin, cytochrom, chlorofyl.

* Recenze: Philip K. Dick: Sní androidi o elektrických ovečkách? Zpracoval: Jiří Svršek

* Citáty a úvahy antických filozofů, 8. shromáždili: Jiří Svršek, David Kozák. O vůli a nutnosti, O osudu, O čase, O smrti.


12/95

* Zátah na hackery, Řád a chaos v elektronickém pohraničí, 1. Podle knihy Bruce Sterlinga přeložil a zpracoval Václav Bárta.

* Rocková legenda: Queen, 1. Zpracovali: Jiří Svršek, Jan Vocelka. Brian Harold May, Roger Meddows Taylor, Skupina Smile, Freddie Mercury, vznik skupiny Queen, John Richard Deacon, Queen a společnost Trident.

* Série článků z "Physics News Update". Poskytl: David Jeřábek, přeložil a zpracoval: Jiří Svršek. Záhady Saturnových prstenců. Objev planety obíhající blízkou hvězdu. Inertní omezená jaderná fúze. Sonoluminiscence. Bose Einsteinova kondenzace sodíkových atomů. Neočekávané změny chemických vlastností při vysokých teplotách. Jaké jsou platy fyziků? Zárodečné hvězdy unikají z mezihvězdných globulí. Plynné sloupce v mlhovině M16. Problémy syntézy jader při velkém třesku. Sté výročí objevu paprsků X. Protoplanetární systémy ve Velké mlhovině v Orionu.

* Molekulární biologie, 4. Zpracoval: Jiří Svršek. Vnitřní struktura buňky. Rostlinná a živočišná buňka a její organely. Dělení buněk. Příloha: enzymy, chemické reakce katalyzované enzymy, koenzymy.

* Recenze: Robert Fulghum: Od začátku do konce. Naše životní rituály. Zpracoval: Jiří Svršek. V jistém smyslu příručka o našich životních rituálech, veřejných, osobních a tajných.

Příloha: Paul Simon a Arthur Garfunkel, texty skladeb, 1. Zpracovala: Hana Mošanská .

Obsah časopisu Natura - ročníky 1994, 1995. Článek vypuštěn. Aktuální přehled obsahu časopisu Natura je k dispozici v samostatných textech (jeden z nich právě čtete).