Vzpomínka: We Are The World
zpracoval: Jiří Svršek

V roce 1984 postihlo africké země Sahelu (pásmo suchých stepí) katastrofální sucho a následný hladomor. Milióny lidí opustily své domovy a až tisíce z nich včetně malých dětí denně umíraly žízní a hlady, aniž se dočkaly významnější mezinárodní pomoci.

Harry Belafonte původně chtěl uspořádat benefiční koncert černých zpěváků, jehož výtěžek chtěl věnovat umírajícím lidem v Africe. Ken Kragen, který se stal prezidentem organizace mezinárodní podpory umělců Africe (United Support of Artists for Africa), však přišel s nápadem na americkou verzi "Band Aid". Ken Kragen byl v té době vlastníkem televizní společnosti. Jedním z jeho zákazníků byl zpěvák Lionel Ritchie, jehož seznámil se svým nápadem. Lionelova manželka o tomto nápadu hovořila s manželkou Stevea Wondera, která přesvědčila svého manžela, aby se podílel na přípravě písně.

Quincy Jones se stal producentem a Michael Jackson a Lionel Ritchie autory písně. Nahrávka proběhla v noci 28. ledna 1985, v době vyhlášení prestižní cen American Music Awards. Tento termín umožnil zajistit, aby většina umělců se mohla nahrávky zúčastnit.

Instrumentální nahrávka písně byl předem rozeslána všem zpěvákům, o nichž autoři předpokládali, že by se mohli nahrávky zúčastnit. Když zpěváci dorazili do studia, každý obdržel magnetofonovou pásku s částí nahrávky, kterou měl zpívat. Zpěváci se rozmístili do půlkruhu kolem šesti studiových mikrofonů.

7. března 1985 se v obchodech objevilo 800 tisíc kopií písně "We Are the World, U.S.A. for Africa". Již do neděle byly všechny kopie vyprodány. 23. března 1985 se tato píseň objevila na 21. místě amerického žebříčku "Billboard hot 100". Během pouhých tří týdnů se stala nejúspěšnějším singlem od doby písně Johna Lennona "Imagine" a stala se nejrychleji prodávanou písní od roku 1975, kdy Elton John nazpíval píseň "Island Girl". Lionel Ritchie tak dosáhl neuvěřitelného úspěchu, kdy osmým rokem po sobě napsal nejlepší píseň roku. Píseň "We Are the World" získala v roce 1985 dvě ceny Grammy za píseň roku a nahrávku roku.

Na vzniku písně "We Are the World" se pěvecky podíleli Dan Aykroyd, Harry Belafonte, Lindsey Buckingham, Kim Carnes, Ray Charles, Bob Dylan, Sheila E., Bob Geldof, Hall and Oates, James Ingram, Jackie Jackson, LaToya Jackson, Marlon Jackson, Michael Jackson, Randy Jackson, Tito Jackson, Al Jarreau, Waylon Jennings, Billy Joel, Cyndi Lauper, Huey Lewis a the News, Kenny Logins, Bette Midler, Willie Nelson, Jeffery Osborne, Steve Perry, The Pointer Sisters, Lionel Richie, Smokey Robinson, Kenny Rogers, Diana Ross, Paul Simon, Bruce Springsteen, Tina Turner, Dionne Warwick, Stevie Wonder. Hudebně a organizačně se na písni podíleli Michael Boddicker (syntetizéry a programování), Paulinho da Costa (bicí nástroje), Louis Johnson (baskytara), Quincy Jones (produkce), Michael Omartian (klávesové nástroje, produkce), Greg Phillinganes (klávesové nástroje), John Robinson (bubeník).

Píseň "We Are the World" později reprodukovali takoví zpěváci, jako Puff Daddy, R. Kelly, Mariah Carrey, Madonna a další.

There comes a time when we heed a certain call (Lionel Richie)
When the world must come together as one (Lionel Richie & Stevie Wonder)
There are people dying (Stevie Wonder)
Oh, and it's time to lend a hand to life (Paul Simon)
The greatest gift of all (Paul Simon/Kenny Rogers)

We can't go on pretending day by day (Kenny Rogers)
That someone, somehow will soon make a change (James Ingram)
We're all a part of God's great big family (Tina Turner)
And the truth (Billy Joel)
You know love is all we need (Tina Turner/Billy Joel)

(sbor)
We are the world, we are the children
We are the ones who make a brighter day
so let's start giving (Michael Jackson)
There's a choice we're making we're saving our own lives (Diana Ross)
It's true we'll make a better day just you and me (Michael Jackson/Diana Ross)

Well, send'em you your heart
so they know that someone cares (Dionne Warwick)
And their lives will be stronger and free (Dionne Warwick/Willie Nelson)
As God has shown us by turning stone to bread (Willie Nelson)
And so we all must lend a helping hand (Al Jurreau)

(sbor)
We are the world, we are the children (Bruce Springsteen)
We are the ones who make a brighter day so let's start giving (Kenny Logins)
There's a choice we're making we're saving our own lives (Steve Perry)
It's true we'll make a better day just you and me (Daryl Hall)

When you're down and out there seems no hope at all (Michael Jackson)
But if you just believe there's no way we can fall (Huey Lewis)
Well, well, well, let's realize that a change can only come (Cyndi Lauper)
When we (Kim Carnes) stand together as one (Kim Carnes/Cyndi Lauper/Huey Lewis)

(sbor)
(doplňující zpěv: Bob Dylan, Ray Charles, Stevie Wonder, Bruce Springsteen, James Ingram)
 

Odkazy:

[X1  Charles R. Grosvenor Jr.: We Are The World.