V noci ze 6. na 7. dubna 2000 byla v Jižním a Středním Finsku pozorována nejkrásnější polární záře desetiletí. Během večera a noci se objevila výrazná korona, která zářila na obloze různými barvami od zelené až po červenou. Tentokrát výskyt polární záře zasahoval mimořádně daleko na jih. Bylo možno ji pozorovat v Evropě až po Rakousko a Severní Itálii a v Americe až po Texas. Ve Finsku byla nejlépe vidět na jižní straně oblohy.
Vznik polární záře způsobila magnetická bouře, vyvolaná sluneční erupcí 4. dubna v 18:41 finského času (17:41 středoevropského času - pozn. překl.). Bouře směřovala téměř přímo k Zemi. O 48 hodin později, 6. dubna večer, stoupla náhle rychlost slunečního větru ze 375 kilometrů za sekundu téměř na 600 km/sec. Tím byl ovál polární záře zatlačen neobyčejně daleko na jih.
Podle stupnice vesmírného počasí začátek bouře dosáhl stupně G4. Bouře z března 1989 byla zařazena do stupně G5, ale ta zdaleka nevytvořila na obloze tak působivou záři.
Slunce je nyní v nejaktivnější fázi svého jedenáctiletého cyklu. Můžeme tedy očekávat, že také následující podzim přinese hojný výskyt polárních září.
Literatura:
[1] Leponiemi, T.: Magneettimyrsky sai revontulet roihuamaan. In: Suomen Luonto 59(5), s. 13. Helsinki 2000.