Otázka:
Který živočich vytváří na stromech stopy, jaké se vyskytují např.
v národním parku Isojärvi? Jedná se o rýhy vzdálené několik centimetrů,
které se spirálovitě vinou po kmenech smrků v pásu širokém 60 cm až 3 metry.
Odpověď:
Jedná se o práci datlů v období hnízdění. Obdobné, ale hrubší stopy
zanechává na břízách křivka. Datlí spirály nalezl také Lauri Kaila při
entomologických výzkumech v pralesních oblastech a rezervacích Finska.
Sám jsem takový smrk nalezl také v oblasti Českého lesa v České republice.
Datli vytvářejí tyto spirály v období od dubna do července. Tento jev je známý zejména z Alp. Samice prohledávají kmen a přinášejí mláďatům kousky pryskyřice s uvězněným hmyzem. V okolí hnízdního otvoru se pak hojně nacházejí zbytky pryskyřice.
Význam tohoto způsobu lovu je předmětem dohadů. Má snad pryskyřice antiseptické nebo antiparazitické účinky? Není totiž příliš pravděpodobné, že by tento namáhavý způsob lovu přinášel tak velkou hmyzí kořist, že by se taková dřina vyplatila.
Nabízí se také úvaha, že se jedná o vrozené chování. Důsledkem tohoto jevu je totiž fakt, že takto poškozené smrky pozvolna chřadnou nebo hynou. Tím přinášejí datlům v hnízdních oblastech dostatek kůrovců, zejména lýkožrouta smrkového, který je znám jako jedna z nejdůležitějších složek potravy datlů.
Pokud se "spirálovým datlům" podaří v tomto prostředí vyvést více mláďat než ostatním jedincům, je to podpora tohoto chování přirozeným výběrem, a při velkém množství kůrovců nejsou na datlího jedince kladeny příliš vysoké nároky v boji o potravu. Našel snad někdo uhynulé stromy dokonale exploatované datlem, ve kterých by současně byly starší datlí spirály?
Literatura:
[1] Mikkola, K.: Tikan spiraalit. In: Suomen Luonto 5/99, s. 48. Helsinki 1999.