Seppo Korhonen: Nejlevnější
čistírna odpadních vod ve Finsku
 
z finštiny přeložil Václav Chvátal

Na skládce odpadů v severofinském městě Kemi pracuje nejlevnější finské zařízení na čištění odpadních vod - čistírna z vrbového proutí. Její pořizovací cena činila 40.000 finských marek (tj. asi 232.000 Kč - pozn. překl.).

"Tato suma je zanedbatelná ve srovnání s nedávno instalovanou čistírnou odpadních vod na skládce v Lahti. Ta stála 5.5 milionu marek," říká autor myšlenky KYÖSTI KENTTÄ, odpadový hospodář města Kemi.

Kenttä přišel na tuto myšlenku před čtyřmi roky, když si přečetl v odborném časopise, že se v Německu provádí čištění lázeňských vod prokysličováním.

Realizaci myšlenky urychlily také zpřísněné předpisy o provozu skládek odpadů a o životním prostředí, které si vynutily účinnou metodu čištění odpadních vod ze skládek.

Čistírna pracuje již dva roky. Je to asi deset metrů vysoká věž z vrbového proutí a starých sloupů elektrického vedení, skrz kterou protékají odpadní vody. Ty jsou přiváděny odvodňovacím potrubím z prostoru skládky do studny, odkud se čerpají k vrcholu proutěné věže. Odtud protékají 2.5 metru širokou čtvercovou proutěnou stavbou.

"Svazky vrbového proutí zpomalují průtok vody a vytvářejí dobré podmínky pro mikroorganismy. Voda se prokysličuje a mikroorganismy z ní odstraňují nečistoty," vysvětluje Kenttä.

Přečištěná voda se shromažďuje v nádrži pod věží, odkud je vedena do obvodového korýtka a zpět do čerpací studny.

Rozbory vzorků vody ukazují, že obsah fosforu v odpadní vodě byl čištěním snížen o 90 %. "Účinně se zde také z vody odstraňují těžké kovy," říká Kenttä.

Podle zprávy, vydané na podzim 1997 odbornou firmou PSV-Maa ja Vesi Oy "se účinek prokysličování vody projevuje velmi zřetelně. Podle obsahu biologicky využitelného kyslíku odpovídá kvalita vyčištěné vody běžné přírodní povrchové vodě".

Kenttäův nápad vyvolal velký zájem odborné veřejnosti, neboť obdobná metoda čištění odpadních vod ze skládek nikde jinde ve Finsku neexistuje. Kenttä za svou proutěnou čistírnu obdržel od Finské technické společnosti čestné ocenění za rok 1997.

Literatura:

[1] Korhonen, S.: Suomen halvin puhdistamo. In: Suomen Luonto 57(9): s.15. Helsinki 1998.


časopis o přírodě, vědě a civilizaci