Otázka: Proč na jednom ze čtyř mladých dubů na dvorku zůstávají suché listy po celou zimu? Opadávají teprve na jaře.
Tento jev je běžný u dubu letního [Quercus robur], dubu zimního [Quercus petraea] a buku lesního [Fagus sylvatica]. U ostatních dřevin k němu dochází výjimečně. Listy zůstávají přes zimu na větvích mladých stromů. Když strom zestárne, začínají listy opadávat normálně. Tento jev nebyl však dosud jednoznačně vysvětlen, přestože je zcela běžný.
Do rodu dub patří jak vždy zelené, tak i opadavé druhy. U části opadavých druhů dochází k tomu, že listy opadávají velmi dlouhou dobu. Opadání starých listů je často způsobeno teprve růstem lístků mladých.
Listnaté stromy shazují listy aktivně: nejprve se na bázi řapíku vytvoří korkové pletivo, které způsobí ucpání listových cév. Dále se vytvoří oddělovací pletivo, která způsobí oddělení listu. Jeho účinek se projeví po prvních podzimních mrazech, kdy stromy ztrácejí listy i za zcela klidného počasí. I když je podzim větrný, přijdou stromy jen o málo listů před dobou jejich přirozeného opadu. Zdálo by se tedy, že přetrvání dubových listů po celou zimu je způsobeno slabě vyvinutým oddělovacím pletivem.
Ale není tomu tak. Jestliže mrazy překvapí ještě zelený dub, jeho listy také odumřou a zhnědnou, ale opadají během podzimu. Mohlo by se z toho usuzovat, že duby si "úmyslně" ponechávají svůj listnatý oděv po celou zimu!
To vede k úvaze, zda z toho pro mladé duby vyplývá nějaká výhoda. Jedna možnost tady je - a pozorování ji potvrzují - že totiž losi a zajíci okusují méně ty duby, na kterých v zimě zůstávají listy. Suché listy mají totiž vysoký obsah taninu, a jsou proto velmi hořké. Mimo to ve větru šustí a odrazují tím nezvané strávníky.
Literatura:
[1] Vuolanto, S.: Kahisevin lehdin hirviä vastaan. In: Suomen Luonto 57(11): s. 56. Helsinki 1998.