Otázka: Na naší jabloni vyrostlo siamské jablko, na jedné stopce dvě částečně srostlá jablka. Jak se to stalo? Jedná se o běžný jev?
Zdvojené plody mohou vzniknout tak, že část květu se rozdvojí teprve po vytvoření buněk stopkové části. V tom případě je tvarová nepravidelnost už v květu: obvykle se jedná o větší počet okvětních lístků, tyčinek nebo dvojitý srostlý semeník. Zralý plod má potom jen jednu stopku a jeho stopková část je celkem normální, avšak opačný konec je širší a rozdvojený. Na povrchu plodu je patrné rozdělení dvou semeníků. Tyto tvarové anomálie často zmizí postupným srůstem.
Vznik zdvojených plodů může mít také jiný důvod. Jestliže dva zárodky plodů rostou tak blízko u sebe, že se již jako nezralé navzájem dotýkají, mohou srůst v jeden plod. Vyrůstají-li oba na jednom stromě, není jejich srůst žádným problémem. Stejným způsobem mohou srůstat i jiné části téže rostliny, například na větvích, které se o sebe třou, může vzniknout hojivé pletivo, které obě větve spojí.
To, co je někde anomálií, může být jinde zcela normální. Květy a plody zimolezu pýřitého [Lonicera xylosteum] se na jednom místě často zdvojují, ale sledujeme-li porost pozorněji, najdeme zde i jednotlivé plody.
Literatura:
[1] Vuokko, S.: Kaksoishedelmiä. In: Suomen Luonto 2/99, s. 60. Helsinki 1999.