Drogová závislost,   2

zpracoval: Jiří Svršek

6. Léčba drogové závislosti

Pokud zneužívání drog se vyvine v chorobnou závislost, postižený obvykle ztrácí schopnost svými vlastními silami zvládnout cestu zpátky. Jedinou možností je pak léčba. Léčba ale nevede k odstranění poruchy způsobující změny v kontrole, ani nelze odstranit vnitřní afinitu organismu k droze. Léčba také nevede k vyléčení chorobného stavu, tedy nevede k návratu do stavu před vznikem choroby. Dosahuje se pouze vymizení příznaků choroby. Pro udržení tohoto stavu se pacient musí trvale a na celý život vzdát sebemenšího užívání drogy. Porušení abstinence má dalekosáhlé důsledky a prudký návrat všech příznaků choroby.

U drogové závislosti chybí velmi důležitý předpoklad pro úspěšné zvládnutí léčby, kterým je náhled choroby. Pouze blízcí rodinní příslušníci znají skutečný rozsah důsledků chybějícího náhledu. Pouze ti, kteří s drogově závislým žijí, vědí o marných snahách drogově závislého přesvědčit o jeho chorobě. Jen oni vědí, jak je těžké sdělit drogově závislému, že problémy s drogou již vyplnily celý jeho životní obzor a že jejich aktivity nejsou namířeny proti jeho osobě, ale proti jeho drogové závislosti.

Někteří drogově závislí se dostanou do stavu, kdy choroba přechází do chronické fáze. V této fázi je choroba neléčitelná a člověk psychicky a fyzicky v podstatě odchází ze života daleko před biologickou smrtí. Okolí takto závislého prožívá nesmírně těžké období, kdy často smrt závislého je vysvobozením pro obě strany.

6.1. Léčebné postupy

Drogová závislost se vyvíjí následujícím způsobem:

Tomuto vývoji musí odpovídat léčebný postup, kdy se nabídne způsob léčby od ambulantní, přes stacionární až po ústavní. Léčebný postup musí zajistit následující úkoly: Tento léčebný program obvykle vyžaduje asi tříletou trvalou a systematickou práci. U rozvinuté drogové závislosti se výsledků dosahuje kombinací ústavní základní léčby a následného ambulantního doléčovacího systému, do kterého jsou zařazeny týdenní ústavní doléčovací pobyty.

Dříve neexistoval společenský ani pracovní tlak na léčbu drogové závislosti. Dokud byl pracovník schopen dodržet pracovní dobu bez ohledu na pracovní výkon, nebyl důvod k odvykací léčbě. Pokud pracovník měl absenci, poskytla se mu dovolení a tento pracovník pak vděčně odčinil svoji indispozici v termínu, který nadřízený potřeboval.

V současné době jsou již výraznější nároky na pracovní výkon. Proto se objevují včasné signály o pracovním selhávání. Proto se dnes v péči ambulantních zařízení objevují i lidé, kteří mají s alkoholem nebo drogou problémy, ale nejsou ještě závislí. Zatím ale ambulantní a ústavní zařízení nemají pro tyto lidi vhodné terapeutetické programy a ponechávají je svému osudu.

6.2. Ústavní léčba

Ústavní léčba je předposledním článkem v řetězci, jehož posledním článkem je trvalé umístění v ústavní péči, nebo trvalé živoření v rodině nebo na ulici.

Ústavní léčba představuje dlouhodobý pobyt na lůžku, neboť nejkratší smysluplná léčba trvá 4 až 6 týdnů, která je potřebná k odstranění drogy z organismu. Hospitalizace v této délce nebo delší je vhodná také u chronických forem závislosti jako první pomoc a ochrana zdraví.

Nejčastější komplikací tohoto úvodního období odnětí drogy je některá z psychóz, jako je u chronických alkoholiků delirium tremens. Stav pacienta vyžaduje různě velké farmakoterapeutické zásahy, pomocí nichž lze dosáhnout navázání kontaktu a později i nosné terapeutické vazby nutné k pozdější psychoterapeutii.

Problém ústavní léčby nespočívá pouze v délce hospitalizace, ale také v délce remise choroby. Závislost na droze je choroba nevyléčitelná a pokud se pacient má uzdravit, musí být schopen žít s abstinencí drogy.

Pokud vycházíme ze stavu, kdy pacient se nachází již v konečném (terminálním) stádiu drogové závislosti, pak psychická a somatická rehabilitace vyžaduje nejméně 6 až 8 týdnů. Okolo 10. týdne léčby lze očekávat schopnost reálného vidění vlastní situace a plné zvládání léčebného programu. Do 13. týdne lze očekávat racionální vyhodnocení vlastních možností a vypracování programu k udržení dobré psychické a somatické kondice, která je základní podmínkou drogové abstinence.

6.3. Léčebný program

Součástí terapie je možnost návštěvy rodiny v průběhu ústavní léčby. Obvykle je návštěva rodiny odložena na dobu, kdy pacient prošel nejdůležitější psychickou a somatickou rekonvalescencí a bylo dosaženo léčebného pokroku při aktivní účasti pacienta. Rodina má možnost získat svoji stabilitu a nabrat síly ztracené drogově závislým členem rodiny. Pacient získává velmi důležité informace o dění v běžném životě a může korigovat problematiku pohledu na svůj život po změně životního stylu.

6.4. Manželská a rodinná terapie v léčebném systému

Pokud má být léčebný program účinný, musí být do něj zahrnuta péče o manželské páry, rodinné příslušníky a celé rodiny.

Potřeba systematické manželské a rodinné terapie má zásadní důležitost v doléčovacím programu. Změny v manželských vztazích probíhají obvykle v prvním a druhém roce po změně životního stylu vyléčeného člena rodiny z drogové závislosti. Doléčovací program proto zahrnuje:

6.5. Doléčovací programy

Doléčovací programy ústavní a ambulantní formy mají za úkol stabilizovat změny životního stylu za podmínek skutečné interakce pacienta se svým běžným prostředím a okolím.

Teprve asi po roční abstinenci se objeví primární problémy, které původně vedly k drogové závislosti, tedy až po odeznění sekundárních problémů, které byly důsledkem drogové závislosti. Pokud se podaří zvládnout primární problémy, dochází ještě ve druhém roce abstinence ke změnám v osobnostní struktuře pacienta a tím ke změnám jeho životního stylu. Ke stabilizaci všech změn v osobnosti pacienta a v přístupu jeho okolí dochází až ve třetím roce abstinence. I tento stav vyžaduje stále pozornost odborníka.

Pokud se pacient snaží spolupráci s terapeutem ukončit dříve, snižuje pravděpodobnost dlouhodobé remise a zvyšuje riziko recidivy. Uvádí se, že pokud pacient spolupracuje na tříletém programu, pak dlouhodobá remise je dosahována asi v 80% těchto pacientů.

Hlavní překážkou v terapii stále jsou, bohužel, společenské předsudky a základní společenská prodrogová orientace.

Obecně problémem všech lidí angažovaných ve své profesi je nepřiměřené a vyčerpávající tempo práce. Tito lidé obvykle vědí, že jejich organismus více či méně trpí. Pokud se jim nabídne program, většinou jej odmítají pro nedostatek času. Domnívají se totiž, že by jim terapeut měl nabídnout něco, co by za ně vyřešilo jejich obtíže, aniž by museli změnit svůj životní styl. Později toho trpce litují.

7. Drogová závislost a svépomocné aktivity

V současné době je u nás vytvořen prostor ke sdružování lidí, které ohrožuje společné nebezpečí. Vzniká prostor pro vlastní aktivitu a především zodpovědnost lidí. Drogová závislost tuto aktivitu a zodpovědnost potlačuje.

Svépomocné aktivity jsou velmi efektivní z hlediska nutných vynaložených nákladů. Je samozřejmě nutné poskytnout pomoc ve správnou chvíli a správným způsobem. Teoretické charakteristiky svépomocných skupin zformulovala Killieová (1976) do bodů:

7.1. Svépomocné organizace v České republice

Abstinentní kluby

Činnost abstinentních klubů je značně široká, od schůzek abstinujících drogově závislých, po programy, kterých se může zúčastnit drogově závislý člen s celou rodinou (výlety, plesy, tábory, splutí řeky atd.). Kluby pracují v řadě větších i menších měst a kontakt na klub včetně místa a doby schůzek lze získat ve spádové AT ordinaci (ambulantní terapie) nebo v psychiatrické ordinaci.

Pavučina

Pavučina je svépomocná organizace pro ženy závislé na alkoholu nebo na jiných drogách. Vzájemná pomoc je v intencích vyšší odpovědnosti nejen za sebe, ale i za druhé.

V květnu roku 1988 se uskutečnil první výcvikový týden v instrumentálním vybavení abstinujících členek, a od této doby se výcvik koná každoročně. Důraz je kladen na rozšíření teoretických znalostí, schopností sebereflexe a empatie (vcítění do problémů druhého) a především rozšíření instrumentální výbavy pro pomoc vzájemnou, nyní i dosud neléčeným a léčbu potřebujícím lidem.

Termín "laický" v tomto smyslu neznamená neodborný, ale především osobně prožitý a tím díky individuálně velmi specifické znalosti věci umožňující autentický přenos zkušenosti.

V současné době tvoří členky Pavučiny síť po celé republice. Členkou Pavučiny se může stát každá žena, která alespoň 12 měsíců abstinuje a je ochotna zveřejnit svoji adresu nebo telefonní číslo v adresáři Pavučiny. Adresáře Pavučiny využívají také pracovníci AT poraden a pražské Linky důvěry. Adresář je každý rok aktualizován.

Pavučina je registrována jako občanské hnutí, má své finanční konto, ze kterého přispívá na náklady spojené s doléčováním sociálně slabších pacientek. Vydává svůj časopis, který obsahuje příspěvky členek Pavučiny a profesionálů, spolupracuje s českými i zahraničními svépomocnými organizacemi.

Kontakt na Pavučinu lze získat na adrese: Apolinář, Apolinářská 4, Praha 2, 120 00.

7.2. Mezinárodní organizace

Anonymní alkokolici (AA)

Anonymní alkoholici jsou celosvětovým hnutím, které bylo založeno v roce 1935 a sdružuje více než 1,6 miliónu lidí.

Anonymní alkoholici je společenství žen a mužů, kteří sdílejí spolu zkušenost a naději, že mohou vyřešit svůj společný život a pomoci ostatním uzdravit se ze závislosti na alkoholu. AA není spojena s žádnou sektou, církví, politickou organizací, nebo s jakoukoliv institucí. Nepřeje se zaplést do jakékoliv rozepře, ani nepodporuje, ani neodporuje žádným programům. Prvotním účelem je zůstat střízliví a pomáhat jiným alkoholikům dosahovat střízlivosti.

AA se ve své činnosti řídí "12 kroky a 12 tradicemi", které obsahují konkrétní návody, jak se vyrovnat s problémem závislosti na alkoholu, od přiznání porážky ve vztahu k alkoholu přes poctivou bilanci dosavadního života, nápravu chyb a omylů, přes pokoru až po pomoc ostatním, ještě trpícím alkoholikům.

Setkání AA probíhá bez účasti profesionálů, a vede je vždy jeden z déle abstinujících alkoholiků. Setkání mohou být buď uzavřená (tedy pouze pro alkoholiky), nebo otevřená, jichž se může zúčastnit také ti, které problematika zajímá (rodina, přátelé, terapeuti). V Praze se schází několik skupin.

Organizace dobrých templářů

Organizace dobrých templářů svými cíli přesahuje běžný rámec svépomocných organizací. Na půdě této organizace přestává jít o to, jak se vyrovnat se svou abstinencí, ale o to, jak své abstinence využít ku prospěchu celé společnosti. Mezinárodní organizace dobrých templářů (IOGT) byla založena v roce 1851 a dnes má asi 6 miliónů členů. IOGT považuje střízlivost za první krok k životní spokojenosti. Jde o společenství lidí, které spojuje touha žít plným a harmonickým životem prostým alkoholu a drog a přispět ke zlepšení života všech lidí.

V oblasti alkoholu a drog klade IOGT důraz na prevenci a snížení celkové spotřeby alkoholu a drog na světě. Snaží se ukázat přitažlivost střízlivého životního stylu co nejširším vrstvám obyvatelstva, především dětem a mládeži. Zároveň působí na veřejné instituce a snaží se ovlivňovat jejich protidrogovou politiku.

Vedle oblasti alkoholu a drog se IOGT věnuje práci s mládeží, kdy nabízí řadu výchovných a vzdělávacích programů, angažuje se v mírovém hnutí a pomáhá lidem v rozvojových zemích.

Členem IOGT se může stát každý jednotlivec nebo organizace, který se ztotožní s cíli IOGT. Plné členství vyžaduje závazek abstinence. Na práci organizace se podílejí také sympatizující členové, kteří se zavazují jen k práci pro cíle IOGT a k tomu, že jejich konzumace alkoholu bude střídmá.

Česká organizace dobrých templářů vznikla v roce 1993 a jejími členy jsou abstinující závislí, jejich blízcí, odborníci zabývající se léčbou závislosti, pedagogové a občané, které vede ke členství osobní rozhodnutí žít zdravě a přispět k ozdravení společnosti. Kontakt na pražskou skupinu IOGT lze získat na adrese: Apolinář, Apolinářská 4, Praha 2, 120 00.

8. Řešení drogové závislosti v zahraničí

Z mezinárodního pohledu ve vztahu k problematice drogové závislosti existují dva zásadně protikladné přístupy:

Přístup odstrašovací: Přístup normalizační:
9. Modely prevence drogové závislosti

9.1. Nezákonná distribuce drog

Nezákonná výroba, obchod a tranzit drog, stejně jako jejich zneužívání a závislost na nich, ohrožuje základní hodnoty nejen jednotlivce a rodiny, ale také celé občanské společnosti.

Aby se občan mohl bránit proti drogové závislosti a zapojení do drogového trhu, musí mu být společností poskytnuto:

Na straně nabídky drogy je nutné zajistit: Na straně poptávky po drogách je nutné zajistit: Primární prevence se zaměřuje na udržení a podporu zdraví jedince a společnosti. Ovlivňuje mechanismy vzniku a vývoje drogové závislosti. Jedná se většinou o vzdělávání o konfliktech, kritice a prožitcích a jde o práci se zdravou populací, která je motivována k plnohodnotnému životu s možností vlastního ovlivnění a řízení.

Sekundární prevence se zaměřuje na pomoc v již existujícím nebezpečí drogové závislosti. Jde o snahu co nejdříve rozpoznat varovné příznaky (prodromy) užívání drog a tím co nejrychleji omezit a zmírnit následné škody v osobní a sociální oblasti. Jedná se většinou o programy ovlivňující jednání a chování.

Terciární prevence zahrnuje opatření zabraňující návratu akutního stádia drogové závislosti, podporuje výsledky léčby a postupné odstranění následků závislosti. Jde o podporu vytváření nového hodnotového systému, vytvoření aktivního způsobu života a sociální odpovědnosti.

9.2. Primární prevence drogové závislosti

Primární prevence se zaměřuje především na děti a mládež. Musí být stejně důmyslná a kvalitní, jako je distribuční síť drog. Přitom je nutné se vyhnout především dvěma chybám:

Prevence by měla probíhat na školách všech stupňů, na pracovištích, kdy lze využít programy občanských sdružení, jako jsou zájmové skupiny, církve a další občanská sdružení.

Pokud má prevence prosazovat zdravý způsob života, mělo by být jasné, proč vlastně zdravě žít bez drogy:


II. Drogy a trestní zákon České republiky

Konzumace drog a omamných psychotropních látek není v České republice trestná. Vychází se přitom ze zásady, že sebepoškození organismu není trestné. Do konce roku 1998 nebylo trestné ani vlastnictví malého množství drogy pro vlastní potřebu. Novela trestního zákona přijatá českým senátem v březnu 1998 tento přístup ale zásadním způsobem změnila a trestným činem je vlastnictví libovolně malého množství psychotropní látky. Řada odborníků se domnívá, že tato změna trestního zákona přispěje pouze ke kriminalizaci mládeže. Policie bude rozhodovat o tom, jak malé množství drogy bude trestné. Navíc zkušenosti ze zahraničí dokazují, že takový postup je neúčinný.

Trestné jsou ale výroba, distribuce, přechovávání drogy, a to zejména pro jiné osoby. Existují státy, kde nesmí být drženo žádné množství drogy a je zakázána i jejich konzumace.

V některých zemích Evropy je možno na základě nástupu na léčbu drogové závislosti zastavit trestní stíhání nebo odročit vynesení nebo výkon rozsudku. Trestní zákon má tedy svůj význam také v prevenci, pokud se stane součástí celého preventivního systému.

Zákon č. 140/1961 Sb.
ve znění zákona č. 360/1998 Sb.
ze dne 29. listopadu 1961
Trestní zákon

par. 89

(1) Trestným činem se rozumí jen čin soudně trestný, a pokud z jednotlivého ustanovení nevyplývá něco jiného, též příprava k trestnému činu, pokus trestného činu, organizátorství, návod a pomoc.

(2) Jednáním se rozumí i opomenutí takového konání, k němuž byl pachatel podle okolností a svých poměrů povinen.

(3) Pokračováním v trestném činu se rozumí takové jednání, jehož jednotlivé dílčí útoky vedené jednotným záměrem naplňují stejnou skutkovou podstatu trestného činu, jsou spojeny stejným nebo podobným způsobem provedení a blízkou souvislostí časovou a v předmětu útoku.

(10) Návykovou látkou se rozumí alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování.

par. 187
Nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů

(1) Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán,

(3) Odnětím svobody na osm az dvanáct let bude pachatel potrestán, (4) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán,
par. 187a

(1) Kdo bez povolení přechovává omamnou nebo psychotropní latku nebo jed v množství větším než malém, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve větším rozsahu.

par. 188

(1) Kdo vyrobí, sobě nebo jinému opatří anebo přechovává predmet určený k nedovolené výrobě omamné nebo psychotropní látky, přípravku obsahujícího omamnou nebo psychotropní látku nebo jedu, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán,


par. 188a
Šíření toxikomanie

(1) Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 vůči osobě mladší než osmnáct let.

par. 195
Společné ustanovení

(1) Zvláštní zákon stanoví, co se považuje za omamné látky, psychotropní látky, přípravky obsahující omamnou nebo psychotropní látku nebo za prekursory.

Seznam omamných látek je uveden v příloze 1.

(c) 1998 Intellectronics
poslední úprava: 28.10. 2002


časopis o přírodě, vědě a civilizaci