Maria Osterlund: Na Faerských ostrovech se žije s rozmary počasí
z finštiny přeložil Václav Chvátal
Obyvatelé Faerských ostrovů vědí, jaký je život uprostřed rozmarů počasí. Prší zde více než 200 dní v roce. Ani léto není příliš teplé. Průměrná teplota v červenci se pohybuje kolem 10 stupňů Celsia. Na druhé straně v zimě zde nejsou příliš silné mrazy. Průměrná lednová teplota je asi tři stupně.
Za mořských bouří není z některých ostrovů vůbec možné odplout. Ostrovy bývají také často zahaleny mlhou. V té době zde nemohou přistávat ani letadla.
Zato když vysvitne slunce a hladiny potoků se zatřpytí na zelených pahorcích, stává se krajina Faerských ostrovů nejkrásnější zemí světa.
Faerské ostrovy jsou souostrovím, do kterého patří osmnáct ostrovů. Leží v Atlantském oceánu, severně od břehů Skotska. Jsou součástí Dánska s vlastní samosprávou. Mají mimo jiné vlastní vlajku, jazyk, poštovní známky a bankovky. Na Faerských ostrovech žije 43.000 obyvatel, z toho 15.000 v hlavním městě Torshavnu.
K moři je tady odevšad blízko. Ať stojíte na kterémkoli místě ostrovů, nikdy nejste od moře vzdáleni více než pět kilometrů.
Moře je pro zdejší obyvatele velmi důležité. Téměř všichni loví ryby pro potřebu svých domácností. Faerské ostrovy také mnoho ryb vyvážejí do zahraničí.
Na všech zelených horských loukách i plošinách lze spatřit ovce. Na ostrovech jich je asi 70.000. Výrobky z ovčí vlny jsou dalším důležitým vývozním artiklem.
Literatura a odkazy:
[1] Osterlund, M.: Farsaarilla eletaan saiden armoilla, in: Selko-Uutiset (13): p. 50-51. Helsinki 1997.
(c) 1998 Intellectronics