Maria Osterlund:
Vodní muzeum "Aquaria" představuje ryby i deštný prales

z finštiny přeložil Václav Chvátal

Ve švédském Stockholmu je místo, kde je každý den teplo. I v zimě zde zpívají ptáci a cvrlikají luční kobylky. Velké, zvláštní ryby se prohánějí v potoce. Na břehu rostou vzácné rostliny. Také v akváriích lze spatřit mnoho ryb.

Tímto místem je vodní muzeum Aquaria v parku Djurgarden. Podivuhodné ukázky vodního života lze spatřit hned při vstupu do muzea. Vstupenky se prodávají v automatu, pod nímž je malé akvárium, obývané čerstvě vylíhnutými pulci. Jsou kulatí a mají dlouhý, tenký ocásek. Vypadají trochu jako kuchyňská pánev.

Uvnitř je poměrně šero. Vůně deštného pralesa působí exoticky. Jsou slyšet různé hlasy zvěře. Přicházejí bezpochyby z reproduktorů, ale vypadají jako pravé. Uprostřed místnosti jsou potůčky a tůně, ve kterých plavou ryby.

Z ničeho nic zahřmí jako při bouřce. Setmí se a začne pršet. Je úplné ticho. Takový je deštný prales v noci. Po několika minutách déšť ustává. Světla začíná přibývat a hlasy sílí. Země voní a kapky vody stékají z listí stromů. V modelu pralesa nastává ráno, způsobující pocit zvláštního napětí.

V akváriích jsou i jedovatí živočichové, velcí žraloci a jiné podivuhodně zbarvené ryby. V jednom akváriu jsou pirani. Jejich zuby nahánějí strach. Skupinka piraň je schopna během několika minut sežrat zvíře nebo člověka.

V malé skleněné skříni jsou různobarevné žáby. Některé z nich jsou zářivě modré, jiné šedočervené nebo oranžové. Tyto žáby patří k nejjedovatějším živočichům světa. Domorodci jejich jed využívají. Namáčejí do něj hroty svých šípů. Otrávený šíp je účinný. Dokáže spolehlivě usmrtit zasaženou oběť.

Majitelem muzea je Goran Flodin. Chce zde vytvořit vodním živočichům a rostlinám přirozené prostředí.

"Myslím, že se to podařilo. Rostliny a živočichové se zde dokonce rozmnožují," říká pan Flodin.

Velká část rostlin a živočichů pochází z Jižní Ameriky. V budoucnosti má být muzeum rozšířeno také o ukázky severské přírody, například lososovité ryby.

Goran Flodin je ochránce přírody. Přeje si, aby byly chráněny deštné pralesy v přírodě, nestačí prý jen prales v jeho vlastním muzeu. Každý platící návštěvník svým vstupným přispívá na odkoupení jednoho čtverečního metru deštného pralesa v jihoamerické Costa-Rice. Dosud bylo takto zachráněno již 25 hektarů pralesa.

Literatura a odkazy:

[1] Osterlund, M.: Vesimuseo Aquaria esittelee kaloja ja sademetsaa, in: Selko-Uutiset (3): p. 5. Helsinki 1997.

(c) 1998 Intellectronics


časopis o přírodě, vědě a civilizaci