Lexikon náboženských hnutí, sekt
a duchovních společností

V listopadu 1998 vychází "Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společností", na našem trhu výjimečná encyklopedická příručka, obsahující přes 3 000 hesel shrnujících informace o několika tisících náboženských komunit, hnutí, tajných bratrstev, mystických řádů, hermetických a okultních společností, církví a sekt celého světa činných od nejstarších dob až do současnosti.

Lexikon obsahuje údaje o všech hlavních náboženských hnutích v rámci světových náboženství, duchovních tradic i směru New Age. Publikace je navíc doplněna čtyřmi rejstříky, jejichž pomocí lze vyhledávat i údaje o osobnostech, odborné termíny a podobně.

Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společností sestavil F. R. Hrabal. Knihu vydalo nakladatelství CAD PRESS, P.O. Box 5, Pošta 42, 844 44 Bratislava, Slovenská republika ve své edici Světové duchovní proudy. (ISBN: 80-85349-79-5).

Odbornými lektory této publikace jsou:

Lexikon vychází jako vázaná kniha s laminovanou obálkou s asi 530 stranami formátu 24 x 16 cm. Distribuční cena publikace je 540 Kč. Distribuci zajišťují:

* SANA Brázdil, Sedlákova 18, 602 00 BRNO
(tel/fax:05-432 362 30), e-mail: sana@mbox.vol.cz

* MAŤA, Lublaňská 34, 120 00 PRAHA 2
(tel/fax: 02-291 925)

* HLEDÁNÍ, Hluboká 64, 738 01 FRÝDEK MÍSTEK
(tel/fax: 0658-20453)

* CAD PRESS, Box 5, 844 44 BRATISLAVA 42
(tel/fax: 07-6436 9928, 769 928) e-mail: cadpress@inecnet.sk , cad@tatrahome.sk

Podrobnější informace o publikaci lze získat na URL:


Vydavatelé v úvodu publikace uvádějí, že se snažili vyhovět co nejširšímu okruhu čtenářů. Proto do Lexikonu zahrnuli také některé společnosti a náboženské skupiny, které se sice vymykají definici sekty či náboženského hnutí, ovšem vzhledem k obecně tradovaným představám lze předpokládat, že mnohý laik je bude v této publikaci hledat. To se týká např. různých buddhistických a islámských škol, druidů, macumby, templářů, rotariánů anebo psychoterapeutických skupin náležejících k hnutí New Age, které by sem sice z čistě exaktního a metodologického hlediska nepatřily, ovšem z hlediska praktického zde mají své místo.

Vydavatelé publikace dále upozorňují, že rozlišování mezi sektou a církví (resp. náboženskou společností) je mnohdy problematické. Podle oficiální definice se odlišují křesťanské církve od sekt tím, že církve se vesměs považují za části obecné (tedy katolické) církve, kdežto sekty jsou skupiny, které se náboženskou praxí a učením od mateřské církve výrazně odlišují. Toto hledisko ale nelze použít například v kulturách, v nichž neexistuje dominantní nábožensko-mocenská struktura typu církve. Proto je mnohdy vhodnější považovat označení "sekta" spíše za technický výraz, než určitou kategorii.

Přestože se publikace jmenuje "Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společností", obsahuje řadu hesel týkajících se různých oficiálních církví. Tato hesla ale představují jen zlomek celkového počtu. Příručky a adresáře všech oficiálních církví jsou totiž běžně dostupné; pravidelně je vydává např. Světová rada církví (World Council of Churches), Světová aliance reformovaných církví (World Alliance of Reformed Churches), Ekumenická rada církví v ČR, Konference evropských církví a pod.

Prameny, z nichž vydavatelé publikace čerpali, čítají desítky tisíc stran. Proto využili jen omezený výběr informací, který zapadl do koncepce Lexikonu, a dali přednost informacím, které v jiných tuzemských příručkách chybí nebo bývají zkreslené. V naprosté většině případů čerpali z nejnovějších pramenů, jak ukazuje bibliografie na konci knihy. Vydavatelé v úvodu uvádějí, že zákonitě některé sekty a společnosti v Lexikonu uvedeny nejsou, protože například jen jihoafrický oficiální seznam bantuských křesťanských církví z roku 1961 obsahoval 2030 sekt. Cílem publikace bylo přinést základní informace o co nejširším spektru na minimálním prostoru, umožnit základní orientaci, takže není na místě kritika přílišné stručnosti některých hesel (mnohá hesla byla dodatečně zkrácena, aby počet stran nepřesáhl plánovaný rozsah publikace). Lexikon totiž nemůže suplovat monotématické výkladové slovníky a encyklopedická díla.

Po dobu dvou let před vydáním knihy vydavatelé usilovali o to, aby všechna hesla zlektorovalo nezávisle na sobě několik příslušných odborníků, snažíce se dát možnost každému, kdo projevil o seznámení s textem zájem. V některých případech ale narazili na nezájem, takže nebylo možno realizovat tento záměr zcela v souladu s jejich představou. Vydavatelé také seznámili příslušné české a slovenské vědecké instituce a náboženské společnosti se svým projektem a požádali o poskytnutí příslušných informací, a pokud vydavatelům vyhověli, byly tyto informace začleněny do obsahu Lexikonu. Bohužel, jak vydavatelé uvádějí, podstatná část náboženských organizací jejich žádost ignorovala.

Hesla v Lexikonu jsou uváděna buď pod oficiálními nebo obecně používanými názvy, v závorkách jsou uváděny jejich varianty anebo originální znění; přednost byla dána vždy frekventovanější formě názvu. Tam, kde to vydavatelé považovali za nezbytné, je uveden název v původním znění.

Vydavatelé v mnohých případech transkripce orientálních jmen narazili na nejednotnost našich odborníků. Proto často volili kompromisní řešení, kdy v publikaci jsou v závorkách uvedeny různé varianty transkripcí.

Vzhledem k tomu, že příručka je určena i široké veřejnosti, vydavatelé omezili použití znaků a písmen cizích abeced na minimum, aby co nejvíce zjednodušili výslovnost cizích jmen a výrazů. Vycházeli z předpokladu, že odborník si poradí i bez zvláštních písmen národních abeced a speciálních značek (používaných např. ke znázornění výslovnosti sanskrtských slov), které by naopak běžného uživatele pouze dezorientovaly.


V následující části je uveden náhodný krátký výběr některých hesel z Lexikonu tak, aby si zájemce učinil přesnější představu o jeho obsahu.

A

* A.M.O.R.C. (Star[obyl]ý mystický řád růže a kříže, Řád Růže a Kříže)
Mysticko-filosofické bratrstvo usilující o duchovní rozvoj prostřednictvím praktického využívání přírodních a duchovních zákonů. Plný oficiální název bratrstva je Starobylý mystický řád růžového kříže (Antiquus Mysticusque Ordo Rosae Crucis); jde o součást světového rosekruciánského hnutí. Základem doktríny řádu je rosekruciánské učení, jež v sobě absorbuje duchovní odkaz celé evropské kulturní tradice (Nostradamus, Leonardo da Vinci, F. Bacon, G. Bruno, B. Spinoza, I. Newton, B. Pascal, T.B. Paracelsus, R. Descartes, J.A. Komenský aj.). Hermetické učení rosekruciánů má v podstatě duchovně ekologický obsah. Snaží se být reflexí obecných zákonitostí kosmu a hlubinných lidských potencí. K jeho cílům náleží umění sebepoznávání, vnitřní kázně, duchovního zdokonalování a šíření dobra. Řád je považován za pokračovatele starověkých okultních řádů a mystických škol, odvozuje svůj původ od krále Šalamouna a faraóna Amenhotepa IV. (Achnaton). Součástí jeho náboženské praxe je studium ezoterických umění, včetně staroegyptských okultních a magických technik, alchymie, kabaly, tarotu a léčitelství. (Pokusem o zevrubný výklad symboliky je román U. Eca Foucaultovo kyvadlo.) Vždy po 108 letech střídá společenství rosekruciánů období veřejné a neveřejné aktivity. V r. 1909 (resp. 1915) obnovil tento řád v USA Spencer H. Lewis (1883-1939), člen Mezinárodního rosekruciánského výboru. (Rosekruciáni zde působí již od r.1693. Styky s nimi udržovali i Benjamin Franklin a Thomas Jefferson.)

A.M.O.R.C. představuje hierarchickou strukturu. Nejvyšší lóži podléhají Velké lóže organizované podle jazykových oblastí. V čele Velkých lóží stojí velmistři, jimž podléhají lokální skupiny (kapituly, lóže, pronaoi, atria). Velmistři A.M.O.R.C. bývají zpravidla zároveň velmistry Tradičního martinistického řádu (T.M.O.). Nejvyšším představitelem řádu je imperátor. Od r.1990 je imperátorem Christian Bernard. V současnosti působí odnož řádu - pod názvem Řád Růže a Kříže - oficiálně i v ČR, jeho Velká lóže sídlí v Praze a v jejím čele stojí Velmistr Michal Eben (jeho předchůdcem byl JUDr. Oldřich Nevrkla). Celkově má A.M.O.R.C. několik set tisíc členů. Vydává několik časopisů (Rosicrucian Forum, Rosicrucian Digest atd.) a jeho součástí je i Rose-Croix University v kalifornském San Jose. Viz též Bratrstvo růže a kříže a Lectorium Rosicrucianum.

* ABRAHAMITÉ ("izraelité")
Tajná česká náboženská sekta, která působila v 18. stol. především ve východních Čechách. Její stoupenci neuznávali Nový zákon ani učení o Nejsvětější Trojici, Krista považovali za pouhého člověka a hlásali blízký příchod Království Božího. Používali jen Starý zákon a byli v úzkém kontaktu se židovskou komunitou od které převzali teologické zásady i zvyky: světili sobotu a zdržovali se vepřového masa. V letech 1775-82 byli zbaveni majetku a v několika vlnách deportováni do Sedmihradska, Bukoviny a Haliče (v r.1784 byl povolen návrat těm z nich, kteří se navenek zřekli "bludů").

* ADAMITÉ
1. Souhrnné označení pro rozličné (vesměs gnostické) sekty, jež se vyskytovaly již od 2.stol. po celé Evropě a severní Africe. Jejich členové odmítali manželství a oddávali se promiskuitě. Hlásali návrat ke stavu původní nevinnosti, v němž se nacházeli Adam a Eva. Proto se běžně zúčastňovali shromáždění nazí.

2. Sekta, kterou založil r.1418 ve východních Čechách francouzský kazatel Rohan, jenž přijal jméno Adam (její členové byli zváni i rohané). Hlásal společné vlastnictví majetku i žen. On i jeho stoupenci byli upáleni.

3. Jedna ze sekt radikálního husitského křídla táboritů u jejíhož zrodu (1421) stáli Mikuláš Biskupec z Pelhřimova (1385- 1459) a Petr Kaniš (1421). Tato sekta vycházela z učení albigenských a beghardů, a hlásala návrat k životu bez hříchu, jaký vedl biblický Adam před vyhnáním z ráje (návrat k rajské nevinnosti), nastolení společenské rovnosti a společného majetku, zrušení církevní organizace a tradiční rodiny. Podle adamitů byl Kristus jen jedním z proroků (člověkem) a mnozí z nich tvrdili, že Bůh a ďábel jsou jen elementy dobra a zla v srdci každého člověka. Součástí adamitské tradice byl i náboženský nudismus (kultovní nahota).

4. Polská sekta působící v 15. století. Její členové byli zváni fossaryjuszové nebo fossaryjani (od slova fossa, tj. rokle (jeskyně), kde se obyčejně scházeli).

* ADONAI-ŠOMO (Adonai-Shomo)
Adventistická náboženská společnost, kterou založil v r. 1861 kvakerský kazatel Frederick T. Howland v massachusettském Atholu. Základem jeho učení byl ohlašovaný brzký druhý příchod Ježíše Krista a doktrína o fyzické nesmrtelnosti. Jeho nástupce Cook se pokusil zavést do života sekty praktiky skupinového sexu, ale většina členů se proti němu vzbouřila. Stoupenci sekty žili v uzavřených komunách.

* ADVENTISTÉ (millerité)
Původně stoupenci amerického kazatele W. Millera, zakladatele Adventistické církve. William Miller (1782-1849) byl přesvědčen, že pomocí výkladu Bible lze předpovědět nový příchod Kristův. Hlásal, že konec světa a návrat Ježíše Krista nadejde v r.1843. Jeho hnutí se později rozpadlo na dva proudy:

1. Adventisté prvního dne světí "první den" týdne, tj. neděli; jejich obce jsou organizovány na původních principech v několika církvích v USA (např. Církev adventních křesťanů).

2. Adventisté sedmého dne světí "sedmý den", tj. sobotu, a vyznačují se křtěním v dospělosti a dodržováním pravidel střídmosti. Tuto církev založili v r.1863 Ellen H. Whiteová (1827-1915) a James White (1821-81). V ČR působí Církev adventistů sedmého dne (má kolem 15 000 stoupenců).

Oba proudy se dále dělí na řadu církví, v současnosti mají asi 8 milionů členů. Fundamentalistická teologie a spiritualita adventistů je zaměřena na brzký druhý příchod Krista a Boží soud.

* AEON [GROUP] (Středisko kosmologie Aeonu = Aeon Centre of Cosmology)
Mezinárodní společnost, jejímž posláním je duchovní obroda a příprava nastolení gnostické společnosti. V jejím čele stojí vizionářka Patrizia Norelli-Bachellet, jež navazuje na učení Šrí Aurobinda. Sídlem společnosti je Kodaikanal v jižní Indii.

* AETHERIOVA SPOLEČNOST (Aetherius Society)
Spiritisticko-okultní společnost, kterou založil v r. 1954/55 v Británii Sir George King, vystupující jako zprostředkovatel Meziplanetárního parlamentu, předávající poselství Mistra Aetheria a jiných mistrů-učitelů ze Saturnu, Venuše, Marsu a dalších planet. Nejvyšším orgánem galaxie je podle něj Meziplanetární parlament, jehož mise usiluje o záchranu země před sebevražedným počínáním jejích vlastních obyvatel. Společnost vydává časopis Cosmic Voice.

* AFROAMERICKÝ VODOUN (Afro-americké vúdú)
Sekta náležející k afro-křesťanskému kultu vúdú (voodoo). Byla založena v 60. letech jeho velekněžkou madame Arboo. Hlavním aspektem sekty je léčitelství (zabývá se jak psychologickými, tak fyziologickými problémy). Hlavním idolem sekty je Damballah (dominantní božstvo kultu vúdú, bůh moudrosti, zobrazovaný v podobě hada). Součástí rituálu sekty jsou extatické tance, skrze něž se dostávají adepti do transu (náboženského vytržení) v němž jsou s to přijímat poselství duchů a zjevení. Součástí rituálu vúdú jsou i nekromantické praktiky (komunikace s mrtvými), zvířecí oběti a zaříkávání. Tyto obřady provádí na požádání kouzelník (bocor), kněz (papaloi) nebo kněžka (mamaloi).

* ÁGAMICKÁ ŠKOLA
Duchovní vzdělávací středisko náležející k tradici vadžrajány, které založil v r. 1997 v západních Čechách tantrik Usrhs-pha. Jeho posláním je studium indické tradiční filozofie, praktické metafyziky a ezoterických nauk, včetně kašmírské nauky o rezonanci manter.

* AGAPE (Agapé)
1. Křesťanská ekumenická komunita, která vznikla po 2.světové válce v severní Itálii. Založil ji valdenský duchovní, pastor Tullio Vinay s cílem "obrodit církev nebo svět, nebo raději obojí". Později přesunulo společenství své sídlo do sicilské vesnice Riesi.

2. Duchovní společnost sídlící v Brně. Hlavní součástí její činnosti je léčitelství. V této činnosti využívá mimosmyslové fenomény jasnozřivosti, vizí a přímé duchovní grafické komunikace v podobě symbolické automatické kresby. V těchto úrovních jemných duševních a duchovních energií odhalují autoři duchovní příčiny nemocí a partnerských vztahů, význam reinkarnace a karmických zákonů atd. Tato grafická symbolická komunikace v naší rovině napojení "umožňuje přenos a záznam informací z jemnohmotného duchovního světa, speciálně z jeho energoinformačních struktur a center (jako je např. Akášická kronika), do světa hmotného".

* AGHÓRIOVÉ
Hinduistická asketická, šivaistická sekta uctívající Bhairavu (hrozivý aspekt boha Šivy). Členové sekty dodržují přísnou askezi, žijí povětšinou na pohřebištích a namísto žebráckých misek používají lidských lebek. Údajně se mnohdy živí i masem mrtvol.

* AGRIPPOVA TEOSOFICKÁ SPOLEČNOST
Tajná teosofická společnost, kterou založil v r.1506 v Paříži slavný alchymista a okultista Agrippa z Nettesheimu (Henrich Kornelius Agrippa, 1485-1535), jenž formuloval první systematickou teorii magie. Tuto vyjádřil ve 2 základních tezích:

1. všechny věci mají svou duši a projevuje se v nich duch světa, který je navzájem spojuje;

2. všechny věci se nacházejí na téže úrovni a vzájemně na sebe působí. Později vznikla střediska společnosti i v dalších evropských městech (v Londýně v r. 1510). Její členové chápali magii jako "nejhlubší ovládnutí skrytých zákonů a podstaty přírody".

* AHNENERBE (Dědictví předků; Deutsche Ahnenerbe = Německé dědictví předků) Německá společnost pro výzkum mystických nauk, která vznikla v r. 1932 pod názvem Německé dědictví předků - Společnost pro studium prehistorie duchovního dědictví (Deutsche Ahnenerbe - Studiengesellschaft für Geistesurgeschichte) za účelem výzkumu germánské mytologie a historie. Od počátku byla přímo spjata s okultní Společností Thule, jejíž představitel Hermann Wirth později stanul v čele ústavu, a Společností Vrilu. Od r. 1939 se stala státní badatelskou institucí pod patronátem SS, jejímž posláním bylo vědecké zdůvodnění výjimečnosti germánské rasy, a postupně se rozrostla do mamutích rozměrů.

* AIZEN-EN (Zahrada božské lásky; Ómoto)
Šintoistická sekta, kterou vystavěl na základech Ómotokjó Deguči Onisaburó (1871-1948) v r. 1946. Název Aizen-en znamená Zahrada božské lásky a symbolizuje sociálně-utopistické aspekty jeho pozdní fáze učení. Po jeho smrti převzala vedení sekty jeho žena a poté dcera, v současnosti hnutí působí pod původním názvem Ómoto a jeho sídlem je Ajabe nedaleko Kjóta.

* AKADEMIE HEBREJSKÉ JEDNOTY (Academy of Hebrew Unity)
Nejstarší židovský seminář náležející k reformovanému judaismu, jenž založil v r.1875 v americkém Cincinnati v Čechách narozený rabín Isaac Mayer Wise (1819-1900), od r.1854 rabín místní Kongregace B'nai Ješurun (B'nai Jeshurun Congregation). V r.1950 se Akademie sloučila s Židovským náboženským institutem.

* AKADEMIE NÁBOŽENSTVÍ A PSYCHICKÉHO VÝZKUMU (Academy of Religion & Psychical Research)
Americká nábožensko-univerzalistická společnost, která vznikla v r. 1972 za účelem zahájení všeobecného dialogu mezi duchovními nejrozličnějších náboženství, filosofy a odborníky zabývajícími se parapsychologickým výzkumem. Jejím sídlem je Bloomfield v Connecticutu.

* AKADEMIE PARAPSYCHOLOGIE A MEDICÍNY (Academy of Parapsychology & Medicine) Americká společnost zabývající se výzkumem paranormálních (psychotronických) fenoménů a tradičních forem léčitelství, včetně staročínských a indických systémů (akupunktura, biofeedback atd.). Vznikla v r. 1970. Jejím sídlem je Los Altos v Kalifornii.

* ALCHYMISTICKÁ SPOLEČNOST ČESKOSLOVENSKÁ
Jedna z významných českých okultistických společností, která vznikla v r.1925 Plzni pod patronátem předních francouzských alchymistů (Societé Alchimique de France). Jejím představitelem byl V. Žikeš.

* Alibertův řád (Ordre d'Alibert)
Francouzská hermetická společnost hlásící se k odkazu templářů, kterou v r.1957 založil Alibert de Brandicourt. Základem jejího učení je především propagace rytířských tradic. Za členy jsou přijímáni křesťané, židé i muslimové. V čele řádu stojí Raoul Alibert de la Vallée, jeho sídlem je Asniéres.

* ALIGÁTOŘÍ SPOLEČNOST (Společnost aligátorů)
Tajná západoafrická náboženská společnost, jejíž odnože působily především v Gambii, Guineji, Horní Voltě (Burkina), Sierra Leone a Pobřeží slonoviny (kde byla jejím centrem oblast Bassam). Její členové praktikovali rituální kanibalismus (jako Paviáni - Společnost paviánů - nebo Hroznýší společnost).

* AMERICKÁ ORTODOXNÍ CÍRKEV (American Ortodox Church)
1. Jedna z mnoha ortodoxních církví, která působí v USA a na Filipínách. V r.1981 ji založil arcibiskup Aftimios Harold J. Donovan pod názvem Ortodoxní americká katolická církev (navazuje na stejnojmennou církev, kterou založil již ve 20.letech arcibiskup Aftimios Ofiesh). Vznikla jako odnož Ortodoxní církve Filipín. Jejím sídlem je filipínské San Antonio (Laguna), americké ústředí se nachází v Ozarku.

2. Další ortodoxní církev působící v USA. V r.1992 ji založili Paul V. Dolan a Dennis Garrison, bývalí biskupové Svaté východní ortodoxní katolické církve v Severní Americe (THEOCACNA).

* AMERICKÁ SPOLEČNOST PRO PSYCHICKÝ VÝZKUM (American Society for Psychical Research)
Jedna z nejvýznamnějších a nejstarších amerických společností zabývajících se bádáním na poli parapsychologie (psychotroniky). Byla založena v r.1885 v Bostonu. Jejím prvním presidentem byl prof. Simon Newcomb (1835-1909), významný astronom a matematik. U jejího zrodu stál i prof. Josiah Royce (1855-1916). V současnosti je sídlem společnosti New York. Na její činnosti se podílí celá řada významných vědců (jako je např. prof. Ian Stevenson); spolupracuje i s vědeckými pracovišti mnohých universit v USA, Británii, Austrálii atd.

* AMERICKÝ INSTITUT PRO BUDDHISTICKÁ STUDIA (American Institute for Buddhist Studies)
Buddhistická vzdělávací a osvětová instituce, kterou založil v r.1973 geše Ngawang Wangjal za účelem studia buddhistických spisů (především tibetského kánonu - Kandžuru a Tandžuru), šíření buddhistické filosofie a kultury, a interkulturálních a komparativních studií. V čele institutu stojí profesor Robert Thurman. Na jeho půdě přednášejí tibetští lamové a mniši různých buddhistických, mahájánových, théravádových i zen-buddhistických škol, včetně školy Čisté země. Odnoží institutu je Společnost tibetské medicíny.

* AMIŠSKÁ MENNONITSKÁ CÍRKEV STARÉHO ŘÁDU (Amish)
Krajně konzervativní mennonitská sekta náležející k linii Amiš (Amish), založené v 17. stol. Jakobem Ammannem. Jejím sídlem je Aylmer v kanadském Ontariu. Její doktrína a praxe se vyznačuje tvrdou disciplínou a morálním kodexem, jenž jsou povinni pod pohrůžkou vyobcování dodržovat všichni členové obce. Zakázáno je manželství s členy jiných náboženských obcí. Ženy musí nosit předepsané oděvy a na hlavě šátek, muži bradu, ale knír je zakázán. Na oděvech nepoužívají pestrých barev. Nesmí se účastnit "světských" zábav, pít alkohol a kouřit. Většina jejích obcí zavrhuje technický pokrok a žije v izolaci od světa, používaje petrolejek namísto elektřiny a koňských potahů namísto automobilů a traktorů.

* ANABAPTISTÉ (novokřtěnci)
Hnutí radikálního lidového křesťanství hlásající všeobecnou rovnost (mezi duchovními a laiky, stejně jako rovnost společenskou a majetkovou), které vzniklo v 16. stol. a rozšířilo se v Německu, Švýcarsku, Holandsku a na Moravě. Hlavními představiteli německých anabaptistů byli Thomas Münzer (1490 - 1525), Melchior Hoffmann (1495-1544) a Balthasar Hübmaier (1485- 1528). Ve Švýcarsku stáli v jejich čele Konrad Grebel (1498-1526) a Michael Sattler (asi 1500-27). Anabaptisté neboli "křesťanští bratři" odmítali předurčení a tvrdili, že jedinec je schopen překonat dědičný hřích. Většinou věřili v brzký příchod Ježíše Krista a jeho tisíciletého království na zemi. V důsledku pronásledování - ze strany katolíků i protestantů - se mnoho anabaptistů (zvaných "habáni") uchýlilo na území jižní Moravy a Slovenska, kde vytvořili uzavřenou komunitu (tzv. "habánské dvory"), založenou na společném vlastnictví a kolektivní práci. Byli zastánci křtu dospělých ponořením, trvali na rozluce státu a církve a odmítali vojenskou službu. Po zákazech jejich náboženství přežívali anabaptisté vesměs v malých tajných skupinách anebo odešli do Ameriky, kde založili např. sektu mennonitů.

* ANANAIKJÓ (Náboženství tří a pěti)
Japonská synkretická sekta, kterou počátkem 20. stol. založil Nakano Jonosuke, bývalý člen sekty Ómotokjó a žák známého šintoistického kněze Kacutateho Nahasawy. Její učení představuje syntézu hlavních světových náboženství - taoismu, buddhismu, konfuciánství, křesťanství a islámu - na základě šintoistické tradice. Objevují se v něm i prvky spiritismu. Stejně jako sekta Ómotokjó, i Ananaikjó zahrnuje do svého rituálu meditační techniku zvanou činkon-kišin (ztišit svou duši, uvést ji do harmonického souladu s kami). V současnosti má tato sekta 10 chrámů a přes 200 000 členů.

* ÁNANDA MÁRGA (Ánand-márg / Ánandamárga pračaraka samgha = Cesta k blaženosti)
Novohinduistické hnutí, které založil v r. 1955 v indickém Biháru guru Šrí Šrí Ánandamúrti (rod. jménem Prabhát Raňdžan Sarkár), jenž je svými stoupenci považován za Mahágurua - inkarnaci boha, který se na zemi objevuje jednou za tisíc let. Ánanda Márga se vyznačuje sociálním idealismem, jejím cílem je dosáhnout politické moci a skrze ni nastolit nový světový řád vedený duchovní elitou. Ánandamúrtiho učení je založeno na jógové filosofii a meditačních cvičeních, včetně technik kundaliníjógy a recitování manter. Ústředím hnutí je Ánand-nagar v západním Bengálsku, ale od r.1969 působí i v Evropě a USA, kde vydává časopisy Sadvipra, Delawere Valley Prout News a Renaissance Universe.

* ANGLIKÁNSKÁ CÍRKEV
Národní církve rozšířené ve Velké Británii, USA a bývalých britských koloniích (Commonwealth). Jednotlivé církve - celkem 19 autonomních církví organizovaných teritoriálně - jsou samostatné, ale od poloviny 19.stol. jsou sdruženy ve Společenství církví (Anglican Communion).

Anglikánská církev vznikla v Anglii za vlády Jindřicha VIII. (1509-47), jenž r.1534 vyňal církev ze svrchovanosti papeže a podřídil ji své autoritě. V r.1571 schválil parlament anglikánské vyznání víry. Formálně je hlavou anglikánské církve anglický panovník, hlavou církevní hierarchie je arcibiskup z Canterbury (biskupové jsou členy Horní sněmovny). Anglikánská církev je vnitřně diferencovaná, dělí se ve 3 teologické proudy: protestantsko-biblický (Low Church), katolicko-svátostný (High Church) a liberální (Broad Church). V její liturgii a doktríně se prolínají prvky katolicismu a protestantismu. Celkem se hlásí k anglikánskému vyznání asi 30 mil. lidí.

* ANGULIMÁLJOVÉ
Fanatická šivaistická sekta, jež povýšila zabíjení na náboženský obřad. Její členové se zdobili useknutými prsty svých obětí, spojovanými do věnců nošených kolem krku.

* ANIOTA
Obávaná okultní sekta, tajná společnost "leopardích mužů" působící donedávna v Kongu. Jedna z řady tzv. Levhartích společností (viz), jejichž obřady zahrnují i rituální kanibalismus.

* ANTITRINITÁŘI
Všeobecné označení pro sekty a církve odmítající trojjedinost Boží. Původně ariáni a monarchiáni, později např. mormoni atd.

* ANTROPOSOFICKÁ SPOLEČNOST
Teosofická společnost vzniklá v Německu v r. 1912 odtržením od Teosofické společnosti, vedené v té době (po smrti Blavatské) Annie Besantovou. Jedna z prvních skupin Antroposofické společnosti vznikla vzápětí v Praze (jejím sídlem byl dům "U jednorožce" Berty Fantové na Staroměstském náměstí). Antroposofickou společnost založil a vedl Rudolf Steiner (1861- 1925), odmítaje stále důraznější orientaci Teosofické společnosti na východní tradice. Základem jeho učení byl důraz na křesťanské základy teosofie a na rosekruciánskou kristocentrickou tradici. Bezprostředním impulzem pro roztržku mezi Steinerem a Besantovou - a pro vznik Antroposofické společnosti - bylo tvrzení Besantové a Leadbeatera, že Džiddu Krišnamurti je novou reinkarnací Ježíše Krista. Kromě toho, že vytvořil vlastní svébytné učení nazvané antroposofie, položil Steiner také základy alternativního vzdělávacího systému, tzv. waldorfské školy, a systematického využívání přírodních léků a biologicko-dynamického zemědělství.

Antroposofie je učení vycházející z novoplatonismu a indické filosofie. Tvrdí, že člověk má usilovat o obnovu ztraceného spojení s vyššími světy. Duchovním zřením je podle antroposofie možno dosáhnout vyššího poznání člověka, skládajícího se z těla (podřízeného zákonu dědičnosti), duše (podléhající karmě) a ducha (ovlivňovaného pouze karmanovým zákonem, zákonem reinkarnace). Waldorfská škola je alternativní pedagogický systém vycházející ze Steinerovy ezoterické psychologie a kladoucí důraz na podchycení imaginačních schopností dítěte. Žáci jsou vedeni k umělecké tvořivosti a ke zvládnutí dramatických vyjadřovacích prostředků, přičemž náročnost učební látky je podřízena stupni jejich mravního a psychického vývoje.

* APOŠTOLSKÁ CÍRKEV [V ČR] (AC)
Evangelikální církev, součást letničního hnutí (viz). V celé ČR má 30 sborů sdružujících kolem 2 000 členů. Úzce spolupracuje s Apoštolskou církví v SR (ACS) a dalšími sesterskými církvemi v okolních zemích. Je členem volného nadnárodního sdružení letničních církví a společností známého jako Boží shromáždění (Assemblies of God). Je též členem Ekumenické rady církví a Diakonie v ČR.

* ARCOSANTI
Americké společenství náležející k hnutí New Age, které založil v USA italský architekt a vizionář Paolo Soleri, s cílem vybudovat v arizonské poušti utopické město. Jeho teorie se jmenuje arcologie - neboli eko-architektura - a má za cíl zlepšení životního prostředí i psychického stavu populace tím, že zoptimalizuje bydlení v městských aglomeracích. Prosazuje používání alternativních energií (především sluneční, termální a větrné elektrárny), úsporné programy, miniaturizaci měst a omezování automobilové dopravy. Město Arcosanti se buduje již 27 let, po dokončení by zde mělo bydlet 7 000 obyvatel. Pořádají se zde přednášky a semináře, ročně sem přijíždí až 50 000 návštěvníků.

* ARCHÉDIA INTERNATIONAL
Společnost představující vnější strukturu Chrámu slunce, z jejích členů se rekrutovali budoucí členové této sekty. Kluby Archédia organizovaly veřejná shromáždění a přednášky Luc Joureta, vůdce Chrámu slunce, a věnovaly se propagaci zdravé výživy, bioekologie a homeopatie. V 80.letech působily především ve Francii a Švýcarsku.

* ARI TULUKAR
Tajná hinduistická společnost, odnož sekty thagů uctívající lidskými oběťmi a rituálními vraždami - uškrcením - bohyni Kálí (Černou Matku, bohyni zkázy a zmaru; ničivý aspekt bohyně Párvatí).

* ÁRJA MAITRÉJA MANDALA (Arya Maitreya Mandala)
Buddhistický řád, který v r. 1933 založil lama Anágárika Góvinda (vl. jménem E.L. Hoffmann, 1898-1985), žák tibetského mistra Tomo Geše Rinpočheho. V r.1952 vznikla jeho západní odnož nazvaná Západní řád Árja Maitréja Mandala, která působí především v Německu a Maďarsku. Řád náleží k tibetské buddhistické tradici (škol Kagjupa, Ňingmapa a Sakjapa), jeho pobočky se nacházejí v mnohých evropských zemích a v USA, kde původně působil pod názvem Domov dharmy. Učení řádu zdůrazňuje rozvíjení bódhisattvovských aspektů (dokonalost štědrosti, mravnosti, trpělivosti, rozhodnosti, meditativního vnoru, ovládání vyšších sil a znalosti pravdy) a neomezeného soucitu se všemi trpícími tvory.

* ARMÁDA SPÁSY (Salvation Army)
Mezinárodní křesťanská paravojenská společnost, jejímž úkolem je hlásání evangelia a aktivita v sociální oblasti (hlavně pomoc bezdomovcům a sociálně slabým, činnost mezi alkoholiky, prostitutkami a kriminálními živly). Jejím posláním je praktické uplatnění lásky k bližnímu, svátosti nepovažuje za nezbytný předpoklad spásy. V r. 1878 ji založil v Anglii William Booth (1829-1912), bývalý metodistický kazatel (na základech svých předchozích společností Sdružení pro oživení křesťanství a Křesťanské Misie). Armáda spásy je od počátku organizovaná na vojenských principech, organizační strukturu tvoří vojíni (řadoví členové) a důstojníci (nejschopnější členové, kteří absolvovali kadetní školy AS). Místní jednotky (sbory) jsou součástí národního útvaru. V čele celosvětové organizace Armády spásy stojí generál, volený Nejvyšší radou teritoriálních velitelů. V současnosti má AS zhruba 220 000 důstojníků a 1 milion vojínů v 82 zemích světa. V ČR byla činná od r.1920, od r.1990 zde působí znovu.

* ARMENENSCHAFT
Německá tajná mystická společnost, kterou založil v polovině 19.století rakouský učenec Quido von Liszt (1848-1919). Základem jejího učení a rituálů byla skandinávská a teutonská mytologie. Jejím symbolem byla svastika a její členové se ve 20.stol. zapojili do nacistického hnutí.

* ASASÍNI (assassíni; haššášíni / řád hašíšíjínů)
Islámská sekta, resp. tajná společnost. Extrémní odnož Ismážílije, vzniklá v letech 1090-94 v severoiránském Alamútu, v pohoří Elborz. Tato pevnost byla hlavním sídlem sekty až do r. 1256, kdy ji zničili Mongolové (v r.1273 dobil Alamút sultán Bajbars); dalšími hlavními středisky sekty byly hrady Lammassar a Majmún Diaz. Zakladatel sekty byl představitel sekty Nizáríja (Nizárí Ismážilíja, viz), Velmistr (dáží ad-dužát) Hasan ibn Sabbáh neboli Šajch al-džabal (Ť1124), vystupující jako zástupce "skrytého imáma", stejně jako další "horští šejchové", jeho následovníci (prvním z nich byl Buzurgumid, jenž stanul v čele sekty v r.1124). Jeho stoupenci byli podrobováni tvrdému výcviku, po jehož absolvování se stali fidážíji ("obětujícími se"). Součástí jejich výcviku a složitého zasvěcování, skládajícího se z několika stupňů, byl údajně i hašiš, odtud i vznik jejich pojmenování "poživači hašiše" - arabsky "hašíšíjún" či "haššášín", z nějž vzniklo zkomolením slovo "asasíni" (francouz. assassin = zákeřný vrah). Ve 12.stol. vznikla samostatná syrská odnož asasínů, jejímž centrem byla horská pevnost Masíjaf.

* ASMODEOVA SPOLEČNOST
Moderní satanistická sekta, obdoba LaVeyovy Satanovy církve působící hlavně v USA a Německu. Její stoupenci uctívají Asmodea (hebrejsky Ašmodaj), démona ničitele, vůdce zlých duchů Šedimů.

* ASTARA (Církev Nového věku)
Americká okultní společnost, kterou založila v r.1951 Earlyne Chaney, mystička a léčitelka, působící též jako spiritistické médium. Základem jejího učení je syntéza teosofie a spiritismu, doplněná aspekty ezoterického křesťanství a jógy. Jedním ze základních principů sekty je hermetismus - učení Herma Trismegista, pojednávající o tajných naukách o skrytých přírodních silách, jimiž se zabývali staroegyptští kněží a na jejichž základech vznikla i evropská alchymie, astrologie a magie. Společnost má zhruba 25 000 členů, kteří se věnují studiu filosofických a náboženských učení různých tradic a praktikování jógy a zdravé výživy. Vydává časopis Voice of Astara.

* ATLANŤANÉ
Anglická okultní společnost, jejíž členové uctívají duchovní bytost zvanou Helio-Arkanofus, která je údajně veleknězem bájné atlantské civilizace, jejímž domovem byl legendární, dávno zaniklý kontinent. Atlantida byla prý obývána neobyčejně vyspělou civilizací, jejíž předkové pocházeli ze souhvězdí Plejád. Po její kultuře údajně zůstaly stopy v Mexiku, Peru a Egyptě, jež byly atlantskými koloniemi, a staří Egypťané, Aztékové, Inkové a Mayové prý od ní převzali vědecké a technické poznatky. Atlantští kněží údajně založili i obě hlavní duchovní centra světa - Šambalu a Agartu (Šambhala a Aghartha), nacházející se prý v hlubinách Země. Podle proroctví Helio-Arkanofa má dojít v nejbližší době k zesílení působení ženského principu na světové záležitosti, což se projeví změnou ve všech sférách našeho života.


časopis o přírodě, vědě a civilizaci