Antti Halkka: Informace o vlcích na Internetu

z finštiny přeložil Václav Chvátal

Vlk [Canis lupus] je jedním z těch savců, o kterých jsou na Internetu opravdu bohaté materiály v angličtině. To se týká zejména vlků v USA. Na URL [X1] najdeme informace výzkumného střediska v Minnesotě. Na této stránce je k dispozici bibliografie "vlčí" literatury celého světa a základní práce o stavu vlků na světě. Je zde také k dispozici několik ukázek vlčího vytí. Dále je zde popsán průběh pokusu o navrácení vlků do národního parku Yellowstone, zahájeného v r. 1995.

Ještě lepší obraz stavu vlků v Yellowstonském národním parku lze získat také z jiného "vlčího" střediska - [X2]. K těmto materiálům patří také mapy, např. států Montana, Idaho a Wyoming, v nichž je vyznačena aktuální lokalizace výskytu vlčích smeček. Areály vlků jsou známy, protože sledovaná zvířata jsou vybavena vysílačkami zabudovanými v obojcích.

Tyto mapy působí poněkud ohromujícím dojmem. O pohybu a chování vlků vzdálených tisíce kilometrů dostaneme během okamžiku přesnější a snadněji dostupné informace než o vlcích v naší zemi.

Yellowstonské vlčí smečky jsou zde představeny také vynikajícím diagramem. V něm jsou dospělí vlci znázorněni velkými siluetami, loňská štěňata o něco menší a letošní štěňata nejmenší ze skupiny. Je zde zobrazeno i zbarvení a stupeň dominance vlků ve smečce.

V národním parku Yellowstone je v současnosti smečka čítající asi sto vlků. V ní se v roce 1997 narodilo 64 štěňat. Návrat vlků do Yellowstonu a Idaha (30 štěňat) se opravdu vydařil.

Příští rok bude ve východní Arizoně vysazen poddruh vlk baileyův [Canis lupus baileyi], který z přírody vymizel. Cílový stav je nejméně sto vlků, čemuž má napomoci další vysazování tří rodin ročně po dobu pěti let. Výsledky pokusu budou k dispozici opět prostřednictvím Minnesotského výzkumného centra.

Literatura a odkazy:

[1] Halkka, A.: Susitietoa internetisso, in: Suomen Luonto 56(11): p.49. Helsinki 1997.

(c) 1998 Intellectronics


časopis o přírodě, vědě a civilizaci