Ilmari Kosonen: Rozhoduje se o osudu estonských lesů
z finštiny přeložil Václav Chvátal
V Estonsku se zpracovává program lesního hospodářství pro celou zemi. Je v něm zakotvena ochrana druhové diversity lesních dřevin. Současná privatizace lesů a zvyšování úrovně průmyslu v zemi však vytváří silný hospodářský tlak, který by se mohl projevit i v přírodě.
Za éry sovětské nadvlády se estonské lesy vyvíjely celkem přirozeně. Do Moskvy se odevzdávaly plánované objemy těžby dřeva. Kácení se podřizovalo etátu dřevin. (Estonsko v té době nebylo hlavním producentem dřeva v rámci celého impéria, takže bylo ušetřeno tlaků na zvyšování plánu kácení - pozn. překl.)
Plocha lesů v zemi se za 50 let zvýšila dvojnásobně. V současnosti jsou v Estonsku rozsáhlé lesní porosty, umožňující uskutečnění jak zájmů ochrany přírody, tak hospodářské využití.
Za sovětské éry byla v Estonsku obrovské armádní výcvikové prostory a další uzavřená území. Z hlediska ochrany přírody to bylo částečně přínosem, neboť v těchto nepřístupných územích byly zachovány mnohé druhy rostlin a živočichů, které se jinde nezachovaly.
V Estonsku je nyní asi 2 mil. ha lesů, z nichž se asi polovina privatizuje. Privatizační proces je pomalý, jen něco málo přes 100.000 ha bylo dosud předáno soukromníkům. Aktivních hospodářů je jen asi 5000. Dvě třetiny vlastníků lesa žijí ve městech.
Soukromé vlastnictví přinese změny. Očekává se, že velká část vlastníků bude chtít svůj majetek prodat a pořídit si místo něj např. obytnou nemovitost. Už nyní v Estonsku existuje několik společností, které skupují nabízené lesní majetky ať už pomocí místního nebo zahraničního kapitálu.
Maximální objem lesní těžby se nyní v Estonsku odhaduje na 7.8 mil m^3 ročně. V loňském roce se vytěžilo jen 4 mil. m^3, z nichž čtvrtina byla exportována do zahraničí. Odběratelem byl z velké části finský a švédský průmysl. V Estonsku je nyní asi 50 významnějších dřevozpracujících závodů, z nichž největší jsou zcela nebo částečně ve vlastnictví zahraničních subjektů. Průmysl papíru a celulózy v Estonsku vůbec neexistuje.
Dřevo je významný činitel estonské energetiky. Téměř polovina vytěženého dřeva se zpracovává na palivo. Se vzrůstající cenou elektrické energie a vyhrocující se situací kolem spalování kamenného uhlí se dřevo ukazuje jako ideální řešení energetické situace Estonska.
Literatura:
[1] Kosonen, I.: Viron metsien kohtalosta paatetaan. in: Suomen Luonto 56(10), p. 42-43. Helsinki 1997.
(c) 1997 Intellectronics