Rocková legenda: Queen,   4

zpracovali: Jiří Svršek, Jan Vocelka

Dovolená

Koncem roku 1982 se členové skupiny Queen dohodli, že si udělají po dvanácti letech společného působení přestávku. Oznámili, že v roce 1983 nebudou pořádat žádná turné. Tisk se pokoušel tuto přestávku prezentovat jako zánik skupiny, ale členové skupiny věděli, že jde jen o jakousi dovolenou, kdy se po určité době rozhodnou, jak dál.

Freddie si najal studio v Musiclandu v Mnichově a rozhodl se udělat své sólové album. Seznámil se s Georgiem Moroderem, který připravoval nové uvedení němého filmu Fritze Langa z roku 1926 "Metropolis" a potřeboval k němu složit hudbu.

John strávil první polovinu roku doma s rodinou. Setkal se s přáteli, s tenisty Vitasem Gerulaitisem, Johnem McEnroem a s hudebníky Scottem Gorhamem, Simonem Kirkem, Martinem Chambersem a Mickem Ralphsem, kde ve zkušebním studiu udělali jam session. Některé ze skladeb nahráli, ale žádnou z nich později nevydali.

Roger vyrazil na lyže se svým osobním asistentem Chrisem Taylorem (známého pod přezdívkou Crystal) do skotského Avienmore a po několikatýdenním tréninku se vypravil do Švýcarska. Zastavil se ve studiu Mountain a setkal se s Rickem Parfittem ze skupiny Status Quo. Do Švýcarska za ním přiletěl John s Dominikou. Kromě lyžování mu pomohli s natáčením.

V březnu měl mít na Daytona Beach na Floridě premiéru film z Montrealu "We Will Rock You". Velké plátno se však neustále převracelo a premiéra byla odvolána.

Brian po krátkém pobytu v Paříži odletěl s manželkou do Kalifornie. V Los Angeles se sešel ve studiích Mad Hatter s přítelem Jeffreym Osbornem a pomohl mu s nahrávkou dvou skladeb "Stay With Me Tonight" a "Two Wrongs Don't Make A Right" pro jeho sólové album. Pak se spojil s několika přáteli, kteří žili v Los Angeles a koncem dubna se sešli ve studiích Record Plant. Sešli se kytarista Eddie van Halen, hráč na klávesy Fred Mandell, baskytarista u Roda Stewarda Philip Chen a bubeník Alan Gratzer ze skupiny Reo Speedwagon. Hrálo se celý den, od rokenrolu přes blues až po jazz a Brian všechno natáčel. Neměli sice v úmyslu skladby vydat, ale Brian udělal mixáž a získal od všech souhlas.

V té době skončila smlouva skupiny Queen se společností Elektra Records pro Japonsko a skupina se rozhodla ze stejného důvodu jako pro USA podepsat smlouvu jen s EMI/Toshiba.

Freddie užíval nočního života v New Yorku a pak odletěl do Los Angeles za svým přítelem Michaelem Jacksonem, který zde natáčel nové album. Společně připravili dvě skladby, ale po nahrávacích frekvencích a následných debatách se rozhodli, že skladby nezveřejní.

Když si všichni odpočinuli a realizovali své osobní plány, vraceli se členové skupiny Queen jednotlivě do Británie. Brian dostal nabídku od firmy Polydor Records, aby dělal produkci jejich nové skotské skupině Heavy Pettin a ten nabídku přijal.

Roger byl pozván jako host na Grand Prix Monaco, kam se vydal s Chrisem Taylorem a Rickem Parfittem. Příliš mnoho vína a slunce způsobilo, že byl Roger pro výtržnictví zatčen a Jim Beach musel z dovolené odjet do Monaka, aby zaplatil kauci.

5. května 1983 byla na festivalu v Cannes ve Francii evropská premiéra filmu "We Will Rock You" a 6. května byla premiéra v San Diegu na otevřené scéně. Od projekce na velkém plátně se kvůli nepřekonatelným problémům upustilo. Reakce na film byly různé. Mnozí film kritizovali za nízkou kvalitu filmové techniky a zejména za neschopnost zachytit atmosféru koncertů.

Freddie byl pověstný svým zaujetím pro operu. Ženský operní hlas v něm však zájem nikdy nevzbudil. Jeho velkým oblíbencem byl Pavarotti. V květnu navštívil představení Verdiho "Un Ballo In Maschera" v divadle Royal Opera House. Ve druhém aktu byl ohromen silou a krásou hlasu sólistky Montserrat Caballé.

Jim Beach se kromě skupiny Queen angažoval také ve filmu. Zúčastnil se debat o produkci filmu The Hotel New Hampshire podle románu Johna Irwinga. Požádal pak skupinu Queen o hudbu k tomuto filmu a v polovině července se John a Freddie v Montrealu sešli s režisérem Tonym Richardsonem. Skupina se záhy dohodla, že se sejdou v Los Angeles a proberou další plány do budoucna.

Queen znovu na scéně

Schůzka se konala v Los Angeles v polovině srpna 1983 a ihned po ní si zamluvili hodiny ve studiu Record Plant. Dohodli se, že nemají zájem na další spolupráci se společností Elektra Records, ale zároveň věděli, že vlastní produkce by byla příliš drahá.

Proto skupina Queen 26. října podepsala smlouvu s firmou Capitol Records s tím, že první vydaná deska bude právě album "The Works" k filmu "The Hotel New Hampshire". Brian sám podepsal smlouvu na propagaci a distribuci svého alba "Star Fleet Project" a dalších případných sólových plánů.

Některé myšlenky je napadli už při čtení knihy k filmu, ale jak práce pokračovala, zjistili, že některé skladby se pro film nehodí. Napadlo je tedy natočit alba dvě, jedno k filmu a jedno jako album skupiny Queen. Jenže nakonec se práce soustředila na jejich vlastní album a pro film zůstala jediná skladba "Keep Passing The Open Windows".

Na jaře 1983 odjeli Jim Beach a Gerry Stickells do Brazílie vyjednat případné další turné po Jižní Americe. Sjednali šest koncertů na pěti místech, ale nakonec kvůli problémům s penězi, zařízením a propagací bylo turné na podzim zrušeno.

V polovině září vyšlo v USA první album Queen na kompaktním disku. 24. října v Británii vyšel Brianův sólový singl "Star Fleet", což byla skladba, kterou připravoval s přáteli v Los Angeles a vyšla pod jménem "Brian May and Friends". Deska neměla velký úspěch a skončila až na 65. místě v britském žebříčku. 31. října vyšly ostatní nahrávky Briana a jeho přátel na albu "Star Fleet Project". Tisk album ignoroval nebo kritizoval, ale autor heavymetalového časopisu Kerrang! napsal:

"Bluesbreaker na straně 2 je skutečně pravá jam session. Je v ní něco epického, každý z účastníků sáhl hluboko do společného hudebního slovníku, aby pohotově odpověděl svému předřečníkovi. Mohlo to dopadnout hrozně, ale je to naopak velmi vtipná mezihra Briana Maye a všech ostatních, kteří se chtějí přidat. Jen doufám, že ho skupina Queen vezme zpátky."

Album nakonec získalo prvenství na žebříčku heavy metalu a velmi brzy ji vydala společnost Capital Records v USA.

20. listopadu se Brian zapojil do rockové školy londýnské rozhlasové stanice Capital Radio, kde přední hudebníci předváděli před publikem své schopnosti a jaké používají techniky hry. Skladba "Love Of My Life" byla pak vydána firmou Capitol Records.

Skupina Queen se rozhodla, že prvním singlem z nového alba bude skladba "Radio Ga Ga", kterou napsal Roger. K singlu byl režisérem Davidem Mallettem natočen s pěti sty statisty ve studiu Shepperton nejdražší videoklip.

13. prosince se Johnovi a Veronice narodil syn Joshua.

V lednu 1984 Freddie odletěl do Mnichova, aby pokročil ve svém sólovém projektu. Jeho nápady byly někdy tak náročné, že se pro skupinu Queen nehodily. Připravované skladby byly většinou milostné písně a balady.

23. ledna 1984 vydala firma EMI singl "Radio Ga Ga" a "I Go Crazy". V britském žebříčku se umístil na 4. místě. Tisk zaujal svůj obvyklý postoj:

"Chybí tomu matérie, nápad, umělecký záměr a soudržnost. Je to arogantní nesmysl a zkazil mi úplně náladu." NME

"Po dlouhé pauze se skupina Queen hrne zpátky. To zase několik týdnů neuslyšíme z rozhlasu nic jiného než Radio Ga Ga, Radio Goo Goo..." Record Mirror

3. února skupina odletěla na festival do San Rema v Itálii. Celý festival byl koncipován jako přehlídka nejlepších a každá skupina vystoupila s jednou skladnou. Queen vystoupili se skladbou "Radio Ga Ga". O čtyři dny později vydala společnost Capitol Records "Radio Ga Ga" jako svůj první singl skupiny Queen. Tento singl se udržel po několik týdnů na 16. místě.

24, února společnost Capitol Records v USA vydala album "The Works". V Británii toto album vydala společnost EMI 27. února a v žebříčku zaujalo 2. místo. Reakce v tisku byla překvapující:

"Odpočinkovou, ale ne nenáročnou skladbu Radio Ga Ga předčila energická a vtíravá Tear It Up s horečnou drsnou kytarovou hrou. V koruně přibyl další drahokam." Record Mirror

"Je tam skutečně všechno: náznak sociálního komentáře v písni Machines, Freddieho balada ve skladbě Is This The World We Created a dokonce starý dobrý metal Briana Maye ve vynikající písni Hammer to Fall". Sounds

Brian pomohl svému příteli zpěvákovi Richardu Thompsonovi s jeho novým albem a hrál v něm krásnou skladbu "Shift In The Wind", která vyšla jako singl a výtěžek šel na pomoc dětem.

Po singlu "Radio Ga Ga" měl vyjít další singl "I Want To Break Free". Skupina se znovu spojila s režisérem Davidem Malletem, aby natočil videoklip. Fan klub zajistil 400 statistů, kteří měli na sobě černé kombinézy a hornické přilby. Následující den 23. března se skupina přesunula do menšího studia v Battersea a natočila hlavní část filmu. Všichni se oblékli za ženy, což byl nápad Dominiky jako parodie seriálu Coronation Street. Freddie měl na sobě černé síťované punčochy, růžové, těsně přiléhající tričko, krátkou koženou minisukni, černou paruku a byl nalíčený. Roger byl převlečen za krásnou dívku ve věku asi 20 let a John představoval asi osmdesátiletou babičku. Brian se objevil v noční košili, s krémem na obličeji, natáčkami a pantoflíčky z kožešiny.

Roger a John se vydali 24. března na krátké ale náročné propagační turné po Dálném východě a Austrálii. Turné zahájili 25. března v Japonsku, 30. března odletěli do Soulu v Koreji, 2. dubna dorazili do australského Sydney, 5. dubna do Melbourne. Během šestnácti dnů udělali 112 interview a vrátili se pak do Španělska na dovolenou.

5. dubna Freddie dokončil videoklip ke skladbě "Break Free", kdy chtěl ztvárnit Debussyho "Faunovo odpoledne", které jako balet proslavil Nižinskij a nějakou dobu před dokončením klipu proto zkoušel se sborem Královského baletu. Oholil si také knír, čímž potěšil velkou většinu svých příznivců. Kritici však našli na videoklipu chyby. Video bylo míněno jako recese, ale tisk je nazval transvestity, skrytými homosexuály a obvinil je, že kazí mládež.

24. singl skupiny Queen "I Want To Break Free" vyšel 2. dubna se skladbou "Machines - Back To Humans" na druhé straně. Firma EMI vydala singl v šesti různých obálkách. Singl se dostal na 3. místo žebříčku a měl úspěch po celé Evropě a stal se hitem na trhu v Jižní Americe, kde byl často přijat jako hymna za svobodu.

Koncem dubna 1984 se na Freddieho obrátil časopis Vogue, aby o něm mohl napsat mezi jinými slavnými lidmi v článku propagujícím brilianty. Freddie nabídku přijal.

Koncem dubna ve studiu Battery Studios v Londýně si Brian zahrál na kytaru ve skladbě "Another" z alba "Signs Of Live" Billiho Sqiera. Roger odletěl do Montreux, aby pokračoval na svém druhém albu.

Ve Švýcarsku se skupina Queen zúčastnila festivalu populární hudby Zlatá růže. Většina skladeb se hrála z playbacku, aby se celá akce ulehčila. Nebylo povoleno žádné zařízení kromě bicích a reproduktorů. Festival se konal 12. května a vysílal se po celé Evropě.

Po festivalu se Freddie vrátil do Mnichova, aby pokračoval na svém albu. Koncem května se po dlouhé noci popíjení zranil a měl přetržené vazy na noze.

14. května vydala firma EMI první kompaktní disk skupiny Queen "The Works" a 4. června vyšel Rogerův singl "Man On Fire". S pomocí režiséra Toma Popea natočil Roger svůj sólový videoklip. Byl v něm záběr na hořící dům, ve kterém bylo malé děvčátko. Protože se však ve videoklipu neobjevil záběr, že by se děvčátko dostalo před požárem ven, americká společnost MTV video zakázala.

25. června vyšlo v Británii Rogerovo sólové album "Strange Frontier". Album bylo silně protiválečné a vyjadřovalo Rogerovo vyhraněné smýšlení. Album se dostalo jen na 30. místo.

28. června skupina Queen dostala od charitativní společnosti Nordoff Robbins Music Therapy cenu Stříbrný klíč za vynikající přispění k rozvoji britské hudby.

30. června Roger vydal další singl "Sounds" z alba "Strange Frontier". Natočil k němu videoklip s režisérem Georgem Bloomem.

Oblasti sporů

V květnu 1984 skupina Queen oznámila termíny turné po Evropě, které mělo začít v srpnu a končit v září. Vedoucí kulturního oddělení Sun City Superbowl v Jižní Africe Hazel Feldmanová se již několik let snažila skupinu Queen pozvat. V červenci 1984 skupina Queen toto pozvání přijala s tím, že do Jižní Afriky pojede po ukončení evropského turné. Tento příslib vyvolal značný rozruch v tisku a v mnoha organizacích proti apartheidu.

16. července vyšel 25. singl "It's A Hard Life". Videoklip byl natočen režisérem Timem Popeem v Mnichově.

23. srpna skupina odletěla do Bruselu, kde ve Forest National následující den bylo zahájeno turné. Na klávesy hrál Spike Edney, který hrával se skupinou Boomtown Rats a s dalšími rockovými skupinami. Publikum příjemně překvapilo, když při skladbě "Radio Ga Ga" zvedlo ruce a tleskalo jako na videoklipu.

Z Bruselu se 26. srpna skupina vrátila do Británie, protože další koncert byl v Dublinu, první od roku 1979. Vstupenky na koncerty v Británii byly velice rychle rozprodány. Stanice BBC vysílala 24 hodinový rockový maratón, který zahájil videoklip "Bohemian Rhapsody". V doprovodné telefonické anketě o nejlepší živé představení vyhrála s převahou skupina Queen se svým vystoupením v Hammersmith Odeon v roce 1975.

Tři koncerty byly v National Exhibition Centre v Birminghamu a v Londýně další koncerty byly 4. a 5. září ve Wembley Arena. Po druhém koncertu ve Wembley Freddie v nočním klubu Xenon's uspořádal večírek na oslavu svých narozenin.

10. září vydala společnost EMI 26. singl "Hammer To Fall". Reakce tisku byla příznivější:

"Velmi dobrá píseň ve stylu pop-rocku." Melody Maker

Tentýž den vyšel Freddieho sólový singl "Love Kills", kterou složil společně s Georgiem Moroderem při přípravě alba "Metropolis".

10. září vyšlo dlouhohrající video skupiny Queen, film "We Will Rock You", který měl u publika velký úspěch.

12. září pokračovala skupina v turné do Dortmundu. 21. září filmy "We Will Rock You" a "The Works" v ABC Cinema na Edgware Road v Londýně začaly svojí šestiměsíční cestu po Británii.

22. září měl Freddie při skladbě "Hammer To Fall" nehodu, když uklouzl na schodech a poranil si vazy v koleně. Dozpíval ještě další tři skladby, ale pak kvůli bolesti nemohl pokračovat. Lékař mu nařídil klid, ale již 24. září Freddie znovu vystupoval, ikdyž mnohem opatrněji než obvykle. Evropské turné skončilo ve Stadthalle ve Vídni 30. září.

Následovalo turné v jihoafrické Botswaně dvanácti koncerty v Sun City Superbowl. První koncert se konal 5. října, ale asi patnáct minut před začátkem Freddie přišel o hlas. Skupina koncert odehrála, ale Freddie měl vážné problémy. Queen museli odříci následující čtyři koncerty. Během této přestávky se Brian rozhodl pohovořit s místními lidmi.

V říjnu se v Sowetu u Johannesburgu konalo tradiční udílení cen Černé Afriky většinou černým hudebníkům. Pořadatelé požádali Briana, zda by některou z cen osobně nepředal. Úřady v Sun City však nepovažovali cestování mimo komplex za bezpečné, ale Brian se vydal do Soweta s Jimem Beachem. Brian vzpomíná, že byl teplý deštivý večer, pódium bylo na otevřeném prostranství. Brian velmi prožíval dojemnou atmosféru předávání cen. Vítězkou se stala Margaret Singamová s hitem "Ipi Tombi". Brian slíbil, že se jednou skupina Queen vrátí do Soweta a bude na jejich stadiónu pro ně hrát.

Freddieho stav se zlepšil a tak se uskutečnilo dalších šest koncertů v Sun City. Queen se rozhodli učinit něco pro chudé děti a po dohovorech s jihoafrickou pobočkou EMI věnovali podíl ze zisku z koncertů škole v Kutlawamongu pro sluchově a zrakově postižené děti. Škola dostává z každého dalšího prodaného kusu alba podíl.

Po návratu do Anglie skupina Queen měla potíže se Svazem hudebních umělců, protože Jižní Afrika byla místem, kde svaz zakázal svým členům vystupovat. Brian vzpomíná: "Řekl jsem jim, že věřím, že jsme v boji proti apartheidu udělali víc tím, že jsme tam jeli a trvali na smíšeném publiku, než kdybychom zůstali doma. Že jsme se nebáli mluvit proti apartheidu v tisku, že jejich noviny naše názory skutečně otiskly (což bylo tehdy neobvyklé), že jsme jen svou přítomností morálně podpořili spoustu menšin, že všichni, kterým jde o likvidaci bariér, hodnotili naši odvahu, že kdybychom neměli vystupovat všude tam, kde lidé žijí pod vládou, s kterou my nesouhlasíme, mnoho míst by nám na vystupování nezbylo, možná ani Británie. Nakonec jsem vyjádřil naději, že hudba překoná všechny rasové a politické bariéry. To ovšem nesedělo oficiálnímu stanovisku, které tehdy propagoval tisk, ale spousta hudebníků a výtvarníků se k věci postavila podobně jako my (včetně Cliffa Richarda a Paula Simona). Svět už konečně přestává být lhostejný."

Výbor svazu uložil skupině Queen vysokou pokutu. Skupina si dala podmínku, že peníze z této pokuty budou využity skutečně na dobročinné účely. Skupina se dostala na seznam OSN obsahující hudebníky, kteří navštívili Jižní Afriku.

Po návratu z Afriky Freddie odletěl do Mnichova, aby dokončil své sólové album. John dostal nabídku od Henryho Crallana, který nějakou dobu hrál na klávesy ve skupině Kevina Ayrese, na podíl na nahrávacím studiu v Londýně.

19. listopadu vydala skupina Queen své první video EP pod názvem "The Works EP" a zahrnovalo čtyři videoklipu z alba.

26. listopadu skupina vydala vánoční singl "Thank God It's Christmas", který měl velký úspěch a dostal se na 21. místo a brzy se stal vyhledávanou sběratelskou pozoruhodností, protože skladba se nikdy na žádném albu neobjevila. V prosinci 1984 skupina vydala všechny skladby alba na singlech.

Rio de Janiero

V roce 1985 se konal v Rio de Janieru velký festival s názvem Rock In Rio, na kterém se během osmi dní měla vystřídat plejáda předních rockových skupin z celého světa, jako AC/DC, Def Leppard, Iron Maiden, Yes, James Taylor, George Benson, Ozzie Osborne. Skupina Queen dostala nabídku festival uzavírat. Proto 6. ledna 1985 odletěli do Ria. Festival se konal v amfiteátru Barra da Tijuca, který byl postaven právě pro tento účel a vešlo se do něj 250 tisíc lidí.

Queen uzavírali první den, 12. ledna ve 2 hodiny ráno. Publikum skupinu nadšeně přijalo. Když však při přídavku "Break Free" Freddie vyšel ve svrchní části kostýmu z videoklipu, začalo publikum házet odpadky, láhve, plechovky a kameny. Po koncertě se od místních pořadatelů dověděli, že skladba "Break Free" se stala místní hymnou za osvobození proti diktátorskému režimu a publiku se nelíbilo její zesměšňování.

12. ledna večer společnost EMI uspořádala pro účastníky festivalu v hotelu Capablanca večírek, kde se sešli významné osobnosti. Před hotelem se sešly stovky fanoušků Queen a asi patnácti sty svíčkami napsali do písku nápis Queen. Brian odešel z luxusního hotelu mezi ně a chvíli s nimi zůstal.

19. ledna ve 2 hodiny ráno skupina Queen vystupovala na závěr festivalu. Hned po ukončení festivalu skupina zahájila jednání s televizní stanicí Globo Television o koupi autorských práv na svou část vystoupení, aby ji mohli samostatně vydat na videu.

V polovině února dostal Brian nabídku napsat alespoň jednu kapitolu do učebnice "Kytarová škola", kterou později vydalo nakladatelství Oxford University Press. Kniha shrnovala různé techniky a různé styly hry, klasickou hru, flamenco, jazz a rock.

25. února vystupoval dvě hodiny Brian v londýnském rozhlase Capital Radio. Původní koncepce pořadu byla taková, že on bude jako host diskžokej a někdo za něj bude pouštět desky. Brian se však rozhodl všechno zkusit sám a výsledkem byl velmi pěkný pořad, ve kterém si Brian dělal legraci ze svých chyb a pořad tak nepostrádal vtip.

Roger se při svých cestách setkal s Jimmym Nailem, který hrál v britském seriálu "Auf Wiedersehn Pet". Jimmy požádal Rogera o produkci při natáčení singlu. Nahrávali starší píseň "Love Don't Live Here Anymore" a Roger dělal aranžmá a hrál na bicí. V březnu 1985 se Roger podílel na produkci skotské skupině Sideway Look, ale gramofonová společnost Virgin nakonec od projektu ustoupila.

Od 2. do 4. dubna Freddie pracoval s režisérem Davidem Malettem ve studiu Limehouse na videu ke svému singlu "I Was Born To Love You".

5. dubna skupina Queen odletěla do Aucklandu na Novém Zélandě. Během tohoto krátkého pobytu telefonoval Spikeovi Edneymu zpěvák skupiny Boomtown Rats Bob Geldof, zda by se skupina Queen zúčastnila humanitárního koncertu ve Wembley na podporu hladovějících v Etiopii. Spike navrhl Geldofovi, aby se zeptal přímo členů skupiny a ti po určitém váhání nabídku přijali, pokud se koncert bude konat.

8. dubna vyšel v Británii Freddieho singl "I Was Born To Love You" a umístil se na 11. místě v britském žebříčku. Na druhé stran singlu byla skladba "Stop All The Fighting".

13. dubna se v Aucklandu na stadiónu Mount Smart Stadium konal první koncert skupiny Queen na Novém Zélandu. Po přídavku se ke kapele připojil zpěvák ze Spandau Ballet Tony Hadley z Austrálie.

16. dubna skupina odletěla do Melbourne na první ze čtyř koncertů v Sports and Entertainment. Při koncertu 18. dubna měli závadu na osvětlení a špatné ozvučení. Další den jeli do Sydney, kde měli krátkou přestávku. 25. dubna se konal koncert ve středisku Sydney Entertainment.

29. dubna v Anglii vyšlo Freddieho první samostatné album "Mr. Bad Guy", které vydala společnost CBS Records. Obsahem byla směs milostných písní a balad a funk. Časopis Sound hodnotil album velice nepříznivě a kriticky. Časopis Record Mirror byl ve svém hodnocení mírnější:

"Freddie vytvořil různorodé album plné hezkých skladeb, které jsou mnohokrát příjemnější než celých 17 alb skupiny Queen."

Z Austrálie skupina odletěla do Japonska, kde Brian navštívil školu Aoyama Recording a pohovořil s jejími žáky o technice své kytarové hry.

Firma Picture Music v Británii vydala záznam "Live In Rio" s vystoupením skupiny Queen v Rio de Janieru. Film měl úspěch a zaujal ihned první místo žebříčku.

Koncert "Na pomoc životu"

Do Británie se skupina Queen vrátila 17. května. John hned odletěl na dovolenou na ostrov Ibiza v Baleárech a Freddie se vrátil do Mnichova. Freddie se velmi přátelil s Mary Austinovou, ale již spolu intimně nežili. Koupil jí byt blízko svého domu a Mary zařizovala jeho běžné osobní záležitosti.

Jim Beach se setkal s Harveyem Goldsmithem a jednal s ním o charitativním koncertu na stadiónu ve Wembley na pomoc lidem v Etiopii, jehož pořadatelem byl Bob Geldof. Koncert se měl konat pod názvem "Na pomoc životu" a paralelně měl probíhat také ve Filadelfii.

Freddie nikdy nedával žádné interview. Protože mu však vyšlo sólové album, poskytl interview diskžokejovi Simonu Batesovi. Natáčení probíhalo 22. června v kancelářích skupiny v Notting Hill Gate v Londýně. Simon pil kávu, Freddie vodku s tonikem. V závěru interview, když byla láhev vodky prázdná, se Freddie rozpovídal a dal tak čtenářům možnost nahlédnout do své složité osobnosti.

Třetí Freddieho sólový singl "Made In Haven" vyšel 1. června se skladbou "She Blows Hot And Gold" na druhé straně. Singl se umístil na 57. místě v britském žebříčku.

Ve Spojených státech 2. července vydala společnost Columbia Records Freddieho singl "Living On My Own", který se umístil na 85. místě.

10. července začala skupina Queen přípravy na koncert. Každá skupina měla na koncertě vyhrazeno 20 minut a proto skupina nacvičila několik skladeb ve zkrácené verzi.

Koncert "Na pomoc životu" se konal 13. července na plném stadiónu ve Wembley. Začínal v poledne vystoupením skupiny Status Quo se skladbou "Rocking All Over The World".

V 18 hodin přišla na řadu skupina Queen a byla první skupinou, kterou živě vysílala televize ve Filadelfii. Koncert podle odhadů sledovala více než jedna miliarda diváků na celém světě. Představitelé médií, novináři a kritici se většinou shodli na tom, že skupina Queen na koncertu zazářila a Bob Geldof se později vyjádřil, že jde o největší skupinu této planety.

Po koncertu ve Wembley, který byl událostí roku, se skupina vrátila k běžnému životu. Freddie odletěl opět do Mnichova, Brian začal pracovat na svém sólovém albu. Roger dostal nabídku od Jasona Bonhama dělat produkci nové skupiny Virginia Wolf.

Na začátku září v londýnském studiu Sol natáčel Elton John, který požádal Rogera a Johna o doprovod. Oba si zahráli ve skladbě "Too Young", která vyšla na Eltonově albu "Ice On Fire" a ve skladbě "Angeline" z alba "Leather Jackets".

2. září vyšel Freddieho sólový singl "Living On My Own". 5. září Freddie uspořádal v Mnichově jeden ze svých pověstných večírků na oslavu svých narozenin. Freddie večírek filmoval, neboť chtěl některé záběry použít ve videu ke svému dalšímu singlu, ale společnost CBS záznam odmítla s tím, že jde o velmi obscénní materiál. Muži a ženy byly oblečeni v černobílém, takže bylo obtížné poznat, kdo je muž a kdo je žena.

Vystoupení na koncertu "Na pomoc životu" zlákalo skupinu Queen k dalšímu živému vystupování a nahrávání. Naplánovali na rok 1986 obrovské turné po Evropě a koncem roku 1985 Gerry Stickells zahájil přípravy. V srpnu se na skupinu obrátil režisér propagačních klipů Russel Mulcahy, který připravoval svůj první celovečerní film "Highlander". Skupina souhlasila s tím, že nahraje alespoň dvě skladby, pokud jedna z nich bude použita jako ústřední motiv filmu. Filmování již začalo a Russel jim dal přesné instrukce, o jakou hudbu má zájem. Hlavní postavou filmu "Highlander" byl nesmrtelný člověk, který žije již 2 tisíce let a setkává se s jinými nesmrtelnými, kteří mu mají pomoci k jeho dokonalosti. Queen v září dotočili rychle skladbu "One Vision", která měla vyjít jako singl a byla založena na projevu Martina Luthera Kinga "I have a dream".

Singl "One Vision" vyšel 4. listopadu a média jej okamžitě spojovala s koncertem "Na pomoc životu". V médiích převládl názor, že skupina Queen by měla výtěžek z tohoto singlu věnovat akci "Na pomoc životu" a v žebříčku tak se skladba dostala na 7. místo. Přitom si nikdo nepovšiml, že skladba "Is This The World We Created", která měla podobný cíl a zazněla na koncertu "Na pomoc životu" vydělává peníze do Dětského fondu UNICEF delší dobu a každý den.

Freddie se nerad účastnil akcí vně skupiny Queen a neměl rád přítomnost médií. Přesto se uvolil zúčastnit charitativní módní přehlídky 5. listopadu na pomoc Etiopii v sále Royal Albert Hall. Freddie měl na sobě oblek firmy Emmanuels a po jeho boku šla herečka Jane Seymourová ve svatebních šatech téže firmy.

Freddieho dobrý přítel Dave Clarke právě pracoval na muzikálu "Time", ve kterém měl hrát Cliff Richard. Dave požádal Freddieho, aby nazpíval skladbu "In My Defence" a Freddie souhlasil a také se podílel na ústřední melodii muzikálu.

18. listopadu společnost CBS vydala Freddieho singl "Love Me Like There's No Tomorrow" z alba "My Bad Guy". Zároveň firma vydala dvanáctipalcovou verzi singlu "Living On My Own", kterou dávala k prvnímu singlu zdarma, ale ten se však do žebříčku nedostal.

Společnost EMI připravila dárkovou kolekci téměř všech dosud vydaných alb skupiny Queen kromě dvou alb "Greatest Hits" a "Live Killers". Alba měla bílou obálku s plastickou korunkou a zlatými římskými číslicemi. Všechna alba byla složena v černé krabici se zlatým nápisem. Kolekce vyšla 2. prosince a prodávala se za cenu 70 liber. Ke kolekci firma EMI přidala ještě album "Complete Vision", které obsahovalo skladby ze strany B singlů a které na albu nikdy nevyšly a velmi vyhledávanou skladbu "Thank God It's Christmas".

V prosinci 1985 se jméno skupiny Queen objevilo na obelisku, který v Antarktidě postavilo hnutí Greenpeace. Skupina Queen spolu s dalšími skupinami věnovala několik písní na album podporující toto hnutí. Všechny tyto skupiny byly pak na obelisku jmenovány.

V prosinci také skupina vyhlásila, že nemá v úmyslu znovu navštívit Jižní Afriku a že naprosto nesouhlasí s apartheidem. Toto prohlášení bylo učiněno ve snaze umlčet kritiky.

Kouzelné turné

V lednu 1986 skupina Queen pracovala na skladbách k filmu "Highlander". Rozhodli se, že udělají hudbu k celému filmu a pak skladby vydají na albu. Russel Mulcahy jim zpřístupnil pracovní verzi filmu, aby viděli děj a slyšeli dialogy.

Všichni cítili, že potřebují přestávku. Freddie se pustil do skladby "Hold On" k německému filmu Zabou, jejímž spoluautorem a spoluinterpretem byl Jo Dare. Pomohl také Billymu Sqierovi s jeho albem "Enough Is Enough" a zpíval ve skladbě "Love Is The Hero" a byl spoluautorem skladby "Lady With The Tenor Sax".

Roger dělal produkci nového alba rockové skupiny Magnum. Spolu s Davidem Richardsem udělali album "Vigilante" a zpíval ve dvou skladbách tohoto alba "Sometime Love" a "When The Night Comes Down".

John byl přítelem zpěváka Errola Browna ze skupiny Hot Chocolade. Errol připravoval své sólové album a požádal Johna o spoluautorství na skladbě "This Is Your Time".

Společnosti EMI a Capitol Records chtěly vydat různé skladby z připravovaného alba skupiny Queen. Capital Records chtěla vydat skladbu "Princess Of The Universe" a společnost EMI skladbu "A Kind Of Magic".

Skupina pracovala na videu k singlu "Princess" za režie Russela Mulcahyho. Požádali představitele hlavní role ve filmu "Highlander" Christophea Lamberta, aby stvárnil ve videu postavu McCleoda. Singl vydala společnost Capitol Records 7. dubna ve Spojených státech, ale do žebříčků se nedostal.

O dva týdny později Queen natočili za režie Russela Mulcahyho videoklip k singlu "A Kind Of Magic", kdy při editaci videa bylo použito několik triků a animační počítačová grafika. Singl "A Kind Of Magic" vyšel 17. března a na jeho druhé straně byla skladba "A Dozen Red Roses For My Darling".

V dubnu 1986 se začal připravovat film "Biggles" podle stejnojmenné klasické knihy a John dostal nabídku, aby udělal k filmu hudbu. Rozhodl se k tomuto účelu vytvořit novou skupinu, kterou nazval Immortals a patřili k ní také Robert Awhai a Lenny Zakatek. Napsali společně několik skladeb, ale použila se pouze jedna, "No Turning Back", která 19. května vyšla jako singl.

Roger se zúčastnil jako člen poroty finále rockové soutěže v Camden Palace v Londýně, kterou sponzorovala banka Trustee Savings. Rogera překvapila vysoká úroveň účinkujících.

Film Highlander měl za sebou premiéru ve Spojených státech a ve Francii. Oficiální fan klub skupiny Queen vedený Jacky Gunnovou požádal o povolení promítat tento film v malém kině v Great Yarmouthu v hrabství Suffolk. Distributoři filmu poněkud váhali, protože premiéra měla být v Londýně, ale nakonec však souhlasili, protože to pro film byla vynikající reklama.

6. května vyšel Freddieho singl "Time". Freddie dostal souhlas, aby k videoklipu použil scénu muzikálu, který se hrál v divadle Dominion na londýnské Tottenham Court Road.

V Montreaux se každý rok konal rockový festival Zlatá růže a v roce 1986 dostala skupina Queen pozvání k účasti. Všechny skupiny hrály na playback a vše natáčela televize. Skupina Queen vystoupila se čtyřmi skladbami, "One Vision", "Friends Will Be Friends", "A Kind Of Magic" a "Hammer To Fall".

V květnu skupina Queen začala připravovat další evropské turné, které zahrnovalo mimo jiné dva velké koncerty ve Wembley. Oznámili, že v Británii budou pouze dva koncerty, ale zamluvili preventivně termíny v Manchesteru a v Newcastlu. Vstupenky na koncerty ve Wembley byly vyprodány během několika hodin. Koncerty na stadiónu v Main Road v Manchesteru a na fotbalovém hřišti v St. James's v Newcastlu byly potvrzeny a jen v Manchesteru se prodalo 40 tisíc vstupenek za 24 hodin. Koncerty v Evropě se pak konaly na největších místech, která bylo možno získat.

Na premiéře filmu "Down and Out in Beverly Hills" se Brian setkal s herečkou Anitou Dobsonovou a pozval ji na koncert ve Wembley. Pozvání přijala.

V Británii měl vyjít singl "Friends Will Be Friends". Skupina Queen opět využila jako statistů členy fan klubu a jako pozornost jim věnovala několik set triček s nápisem I am Queen Friend.

29. května se Rogerovi a Dominice narodila dcera Rory. O čtyři dny později vyšlo 14. album skupiny Queen "A Kind Of Magic" s hudbou k filmu Highlander. Album se umístilo na 1. místě v britském žebříčku a tisk opět reagoval podrážděně:

"Skupina Queen už ve svém řemesle prosperuje tak dlouho, že nemá smysl nechat se rozčílit jednou jejich (chybějící) vizí. Jediným silným pocitem, který ve mně teď skupina Queen vyvolává, je, že by se Brian May měl nechat ostříhat." Record Mirror

6. června se skupina Queen začala ve Stockholmu připravovat na Kouzelné turné (Magic Tour) roku 1986. Začátek turné znepříjemnily hloučky demonstrantů proti apartheidu, kteří před stadiónem volaly hesla proti skupině Queen kvůli jejich koncertům v Jižní Africe. Na stadiónu Rasunda skupina zahrála své klasické hity a nové skladby a tak se předvedla v plném lesku jak novým tak starým fanouškům. Po ukončení představení se Freddie objevil v tmavočerveném sametovém plášti lemovaném hermelínem se zlatou vyšitou korunkou a kynul obecenstvu jako anglický král.

Během krátkého pobytu v Holandsku Brian pořídil nahrávku dvou písní, jednu pro japonskou zpěvačku Minako Honda a druhou na žádost Anity Dobsonové.

9. června vydala firma EMI 30. singl skupiny Queen "Friends Will Be Friends". Na druhé straně byla starší skladba "Seven Seas Of Rhye".

21. června skupina Queen v Mannheimu hrála na otevřeném prostranství v Maimarktgelande. Při skladbě "Tutti Fruitti" se ke skupině přidal zpěvák Fish ze skupiny Marillion.

Po dvou koncertech v Curychu skupina odletěla 5. července do Británie a do Dublinu. Počasí bylo velmi nepříznivé, vlhko, zima a vítr.

První koncert skupiny Queen v Británii v rámci Kouzelného turné se konal v Newcastlu v St. James's Parku. Skupina jeho výtěžek věnovala Dětskému fondu.

Další koncerty se konaly v Londýně, 11. a 12. července vystoupili na stadiónu ve Wembley, kde bylo každý večer 72 tisíc lidí. I přes nepříznivé počasí bylo publikum nadšené. V polovině koncertu vypustili čtyři ohromné balónové karikatury členů skupiny naplněné héliem.

Po pátečním koncertu se konal večírek pro personál skupiny. Součástí programu byly striptérky a večírek nebyl podle bontonu.

Sobotní koncert natáčela televize Tyne Tees Television pod vedením Gavina Taylora. Na začátku představení byl prudký déšť, ale obloha se pak částečně vyjasnila a koncert pokračoval.

Sobotní večírek se konal v zahradní restauraci Roof Gardens na střeše obchodního domu Marks and Spencer na Kensington High Street. Večírek začínal po půlnoci a přicházející hosty vítaly ve výtahu po těle namalované zcela nahé dívky. Během večírku skupina hrála chvíli hostům, mezi nimiž byli Dicky Heart a Pacemakers, Samantha Fox, zpěvák Fish ze skupiny Marillion a další.

Skupina Queen hrála v Británii ještě jednou na Maine Road v Manchesteru a pak odcestovala do Německa. Na koncertě v Kolíně 19. července se Brian připojil ve skladbě "Market Square Heroes" ke skupině Marillion. Kouzelné turné pak pokračovalo do Vídně, pak do Budapešti. Přes Dunaj spojující obě města se skupina plavila osobní lodí sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Po příjezdu britské velvyslanectví v Budapešti uspořádalo večírek.

Koncert v Budapešti byl tehdy jediným koncertem velké rockové skupiny v zemích sovětského bloku a skupina Queen se rozhodla koncert natočit. Státní filmová společnost Mafilm zapůjčila skupině kamery a světelné vybavení a natočilo se všechno od příjezdu skupiny až po zkoušku, koncert a zákulisí. Vznikl tak dokument, který se u nás promítal pod názvem "Queen v Budapešti" a převzala jej většina televizí ve světě.

Koncert zahájila holandská skupina Craaft a skupina Z'zi Labour asi třiceti korpulentních dam, které zpívaly maďarské lidové písně. Freddie a Brian se učili pár veršů z maďarské lidové písně, kterou měl Freddie zpívat, ale text si museli napsat, protože si ho nemohli zapamatovat.

V Británii firma EMI vydala 21. července Freddieho první video EP se třemi skladbami z alba "Mr. Bad Guy" a s klipem ke skladbě "Time".

Skupina se přemístila na jeden večer do Francie a pak do Španělska, kde několik dní odpočívali v klubu Marbella. Protože turné bylo velice úspěšné, skupina potvrdila koncert v Knebworth Parku.

Koncert v Knebworth Parku v Hertfordshiru se konal 9. srpna. Knebworth je nádherná stará usedlost uprostřed volné plochy, kde bylo vybudováno provizórní pódium. Park má obrovskou rozlohu. Aby nevznikalo zpoždění hudby mezi předními a zadními reproduktory, byla použita složitá elektronika. Skupina na koncert přiletěla vrtulníkem, na kterém byl velký znak skupiny Queen a obrázky k albu "Kind Of Magic". Policie odhadla, že koncertu se zúčastnilo asi 200 tisíc lidí.

Kouzelné turné vyneslo 11 miliónů liber za 26 koncertů. Skupina si mohla dovolit udělat přestávku a zamyslet se nad dalšími plány do budoucna. Rozhodli se, že by se měli rozdělit, protože si potřebovali od sebe odpočinout. Na turné se dostali do několika sporů a hlavně John se cítil nervově velmi špatně. Dohodli se proto, že si větší část roku 1987 dají přestávku.

Freddie dostal za svůj dům v Kensingtonu nabídku více než milión liber od jednoho arabského obchodníka, ale odmítl. Najal si předního návrháře interiérů Robina Moore Eada a nechal upravit zahrady a vybudovat uprostřed rybník. Freddie dosud bydlel ve svém bytě v Kensingtonu, který si koupil v roce 1980 a po ukončení úprav domu se rozhodl alespoň na víkend dům vyzkoušet. Zjistil, že se tam bydlí velice pohodlně a už tam zůstal. Koupil si dvě stáje v sousedství a dal je přebudovat na hostinské pokoje a spojil je s hlavní zahradou. S Freddiem bydleli v domě jeho osobní asistenti Febbie a Joe a Freddie měl v době také několik koček. O několik měsíců později se do domu nastěhoval také Jimm Hutton.

Ve Spojených státech firma Capitol vydala 33. singl skupiny Queen "Pain Is So Close To Pleasure", ale do žebříčku časopisu Billboard se singl nedostal. 15. září 1986 vyšel v Británii 31. singl, krásná Brianova balada "Who Wants To Live Forever". Videoklip k singlu natočil režisér David Mallett s Královským filharmonickým orchestrem, čtyřiceti zpěváky a se světlem deseti tisíc svíček. V britských žebříčcích se skladba dostala na 24. místo.

16. října skupina Queen dostala cenu za nejlepší živé video "Live In Rio". Film Gavina Taylora natočený na stadiónu ve Wembley koupila televize Channel 4. Skupina Queen chtěla, aby se současně vysílal rozhlasový záznam, ale televizní stanice Channel 4 nemohla ovlivnit vysílání BBC. Spojili se s 48 nezávislými rozhlasovými stanicemi a jednali o simultánním vysílání. Nakonec stanice souhlasily a aby vysílání bylo skutečně simultánní a zvuk z rozhlasu odpovídal přesně obrazu, byl použit satelit a skupina musela získat povolení ACCT. 25. října se vysílal koncert z Wembley na televizní stanici Channel 4 a simultánně na všech britských rozhlasových stanicích.

V listopadu dostal Brian nabídku, zda by nechtěl vystoupit jako host s parodující heavymetalovou kapelou Bad News, která byla známa spíše pod názvem "Young Ones". Kapelu tvořili čtyři talentovaní komici a jejich televizní pořady byly oblíbené. Brian byl hostem společně s kytaristou Jimmym Pagem ze skupiny Led Zeppelin. Koncert se konal 9. listopadu v sále Hammersmith Odeon a skupina Bad News tam vystupovala společně se skupinou Sampson a Iron Maiden. Kapele se s Brianem spolupracovalo dobře a proto ho požádala a produkci jejich alba, pokud ho udělají. Brian souhlasil a došlo k tomu v květnu 1987. Ikdyž nerad dělal produkci jiným lidem, byl také požádán o produkci alba Japonky Minako Honda a neodmítl. Minako odletěla do Londýna natočit album "Cancelled" a Brian kromě produkce si zahrál ve dvou skladbách "Golden Days" a "Crazy Nights". Objevil se také John a složil společně s Robertem Awhaiem pro Minako píseň "Roulette", ve které si také zahrál.

Brianův osobní život nebyl klidný. S manželkou nevycházel dobře a dostával se do hlubokých depresí. Při práci se seznámil s Anitou Dobsonovou a hluboké přátelství přerostlo v silnější citový vztah.

Freddie se vydal do Japonska jako turista. Nakoupil další porcelán a starožitnosti do své sbírky. Stal se zvláštním hostem japonského muzikálu Cats.

Koncem listopadu společnost EMI vydala všechna alba skupiny Queen na kompaktních discích. Zpracování původních nahrávek však mělo mnoho nedostatků, kterých si fanoušci a posluchači rychle všimli. Mnoho nahrávek končilo a začínalo na jiných místech, než bylo uvedeno.

Několik záznamů koncertů z Kouzelného turné bylo upraveno na album "Live Magic", které vyšlo 1. prosince. Přes výhrady fanoušků, kteří chtěli dvojalbum s kompletním záznamem koncertu a ne sestřih, se album umístilo na 3. místě britského žebříčku.

Popularita skupiny Queen ve Spojených státech poklesla. Nehráli zde od roku 1982 a poslední dvě alba na fanoušky příliš nezapůsobila. Společnost Capitol Records proto váhala s vydáním alba "Live Magic", které ve Spojených státech nikdy nevyšlo. Možná právě to zasadilo smrtelnou ránu spolupráci skupiny Queen se společností Capitol Records.

Film, který skupina Queen natočila v Budapešti byl dokončen a Brian letěl 12. prosince do Budapešti na jeho premiéru.

                                                                                                  - pokračování -

(c) 1997 Intellectronics


časopis o přírodě, vědě a civilizaci